در مورد علت‌های پیدایش کامپیوتر و تاریخچه کلی در مورد کامپیوتر صحبت شده و اجزای کامپیوتر را به صورت کلی نام بردیم در مورد وظیفه کیس استوک کامپیوتر که یکی از اعضای اصلی در ساختار کامپیوترها است صحبت کردیم و وظیفه‌های آن  را که شامل انواع عایق الکتریکی و صوتی و خاصیت خنک کنندگی است و علاوه بر  آن می‌تواند برای جلوگیری از ورود گرد و غبار مورد استفاده قرار بگیرد  صحبت کردیم.

با وجود این که این قطعه چنین وظیفه‌هایی را به عهده دارند اما همه  کیس‌ها نمی‌توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند و اگر دارای اجزای  مناسبی باشند در این صورت می‌توان گفت که وظیفه خود را می‌تواند به درستی  انجام دهد. از فروشگاه لوازم استوک کامپیوتر می‌توان کیس استوک کامپیوتر را خریداری کرد.

در این بخش به ادامه مطلب‌هایی که در بخش قبلی به آن پرداختیم، صحبت  می‌کنیم و می‌توانیم با استفاده از این دو بخش به اطلاعات نسبتا مناسبی در  مورد این قطعه از کامپیوتر بپردازیم.

در بخش اول به این موضوع اشاره کردیم که کیس استوک کامپیوتر علاوه بر نگه داشتن قطعات اصلی و کاربردهای فراوانی که دارد، کاربرد‌های  دیگری را نیز در بر می‌گیرد که از بین این کاربردها می‌توان به گردش هوا  اشاره کرد.

یکی از مهمترین عناصر و اجزا فن‌ها هستند زیرا به وسیله آن می‌توان گردش  هوا را ایجاد کرد و زمانی که گردش هوا با سرعت مناسب انجام گیرد، در این  صورت می‌توان گفت که سیم‌ها دیگر در اثر داغ کردگی به هم نمی‌چسبند و در  صورتی که این کار انجام نشود، اتصالی‌های ایجاد می‌شود که امکان دارد روی  کاربرد و کارکرد کیس استوک استوک اثرگذار باشد.

در مورد اهمیت فن‌ها همین بس که با استفاده از آن‌ها می‌توان عملکرد و  ماندگاری را در قطعات کامپیوتر بیشتر کرد و در صورت نبود آن این امکان وجود  دارد که پایداری عملیات و قطعات کمتر شود.

برخی از کیس‌ها دارای دو فن می‌باشند و محل نصب آنها مشخص می‌باشد و حتی  برای برخی از کیس‌هایی که برای کار‌های حرفه‌ای‌تر استفاده می‌شوند،  می‌توان گفت تعداد فن‌ها بیشتر می‌باشد تا جایی که فنهای ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلی  متری روی آنها نصب می‌شود و از میان آنها نوع ۸۰ میلیمتری برای کیس‌های  کوچک‌تر استفاده می‌شود.

آشنایی با کیس استوک کامپیوتر

در این بین فن‌های ۹۲، ۶۰ و ۴۰ میلیمتری نیز وجود دارد که آنها کاربردی  کمتری نسبت به بقیه فن‌ها دارند در واقع می‌توان گفت گردش هوا در آن کیس  استوک آنقدر مهم بوده است که اکنون به یکی از موضوعات مورد تحقیق برای  محققان تبدیل شده است و برای این که بتوانید بهترین را برای خود انتخاب  نمایید نیاز است که مدل‌های اصلی را در این مورد یاد بگیرید.

سه مدل اصلی فن‌ها وجود دارند که بر اساس کارکرد آن‌ها دسته بندی می‌شود  و شامل فشار منفی، فشار متوسط و فشار یکسان هستند که در ادامه هر کدام از  آنها را توضیح داده و در مورد آن بحث کنیم.

فشار منفی

فشار منفی به فشاری گفته می‌شود که توان خروجی از توان ورودی بیشتر باشد  به این معنی که کیس استوک به صورتی است و به گونه‌ای عمل کند که می‌تواند  داخلش را خنک کند و آن را به دمای پایین‌تر نیز برساند، زیرا قابلیت این  موضوع را دارد که بتواند بیشتر از یک میزان ورودی هوای داغ، هوای داخل کیس  استوک را خنک نماید و علاوه بر خارج کردن هوای داغ درون آن، سعی می‌شود  هوای داخل کیس استوک نیز خنک شود که در این صورت می‌توان گفت، توان ورودی  بیش از توان خروجی می‌باشد.

به این صورت که هوای داغ را می‌توان با فشار از کیس استوک خارج کنند. در  کیس‌هایی که دارای فشار منفی هستند می‌توان هوای داغ را از کیس استوک  بیرون کشید در حالی که در فشار مثبت هوای داغ با فشار خارج می‌شود. در  کیس‌هایی که دارای فشار خنثی هستند، ورود و خروج هوا یکسان بوده و و با  استفاده از بالانس بین این دو جریان، تعادل دمایی ایجاد می‌شود و می‌تواند  هوای داغ را جا به جا کند.

این کار می‌تواند برای کیس استوک مفید واقع شود و برای اینکه بتوانند  روشی را برای خنک کردن کیس استوک انتخاب کرده و آن را تضمین کند و در برخی  از موارد تعداد فن‌ها را افزایش داده و کار خنک کردن کیس استوک را بین  فن‌های متوالی تقسیم می‌کنند.

فشار منفی

مشکل دیگری که در مورد فن‌ها وجود دارد این است که در اثر چرخش نیز گرما  ایجاد می‌کنند که برای این مورد نیز در کار اصلی وجود دارد راهکارهایی  مانند عایق سازی، ارتقا و تعویض عایق بین فن کیس استوک و راه‌های دیگر  می‌باشد که این مورد، صدای فن را کم نمی‌کند اما می‌تواند نویزهای اطراف آن  را کم کرده و طول موج آن را کاهش دهد که در نتیجه به کارکرد بهتر در کیس  استوک کمک می‌کند.

برای کارکرد بهتر کیس استوک کامپیوتر می‌توان از موارد دیگری نیز  استفاده کرد، مانند جنس فن‌ها و جنس مواردی در کیس استوک وجود دارند، زیرا  این مورد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از نویز موجود در بین کیس استوک و  اجزای داخلی آن کم کنیم.

انتقال چرخش

مورد بعدی انتقال چرخش می‌باشد که می‌توان گفت استفاده از این موارد  می‌تواند این امکان را به ما بدهد که با استفاده از چرخش در فن‌ها، خللی به  کل سیستم وارد نشود، زیرا از موادی ساخته شده‌اند که با این که در سرعت  بیشتر، صدای و نویز بیشتری را از خود بروز می‌دهند، اما می‌توانند این  موضوع را به کنترل خود در بیاورند، به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از  بروز صدای آن هنگام چرخش فن‌ها از فن‌های بلبرینگ استفاده شود که علاوه بر  سر و صدای کمتری که دارند طول عمر بیشتری نیز دارند و قاعدتاً به دلیل  ویژگی‌های مثبتی که دارند گران قیمت‌تر هستند اما به نظر می‌رسد خرید  وسیله‌هایی که دارای قیمت و کیفیت بالایی هستند می‌تواند عمر بیشتری کند و  در هزینه‌های ما نیز صرفه جویی می‌شود.

پنل کاهش نویز

استفاده از پنل‌های کاهش نویز می‌تواند این امکان را فراهم نماید که با  استفاده از این پنل بتوانیم، نویز‌های موجود در کیس استوک را کاهش داده و  با استفاده از این وسیله بتوانیم هم کارآمدی کیس استوک را بالاتر ببریم و  نیز بتوانیم از بروز نویز در این وسیله‌ها جلوگیری نماییم.

در برخی از موارد از نویز گیرهای فومی و چرمی نیز استفاده می کنند که در  برخی از موارد موفق نیز عمل کرده است و با توجه به این موضوع استفاده از  این وسایل نیز همه گیر شده است.