موضوع استفاده از لوازم استوک کامپیوتر اهمیت ویژه‌ای دارد و با توجه به این موضوع، به نظر رسید که صحبت در این  زمینه می‌تواند به افرادی که قصد خرید دارند کمک نماید که با استفاده از  این اطلاعات، خریدی مناسب را انجام دهند.
در بخش گام به گام تا انتخاب رم استوک در این مورد صحبت شد که استفاده از رم استوک نیازمند دانستن برخی از مسائل  می‌باشد که با استفاده از آن هامی توان، رم مناسب برای سیستم خود را تهیه  کرد.

دو موردی که در قسمت‌های قبل به آن پرداخته شد، مواردی مانند مقدار  ظرفیت و نسل رم‌ها بود، که با توجه به این موارد متوجه شدیم که برای خرید  رم‌های استوک نیاز داریم که نسل آن‌ها را با نسل پردازنده و مادربرد مچ  نماییم و از طرفی ظرفیت‌های بالا برای بیشتر کردن سرعت مفید واقع می‌شوند،  اما هر رم استوک که ظرفیت بالایی دارد نمی‌تواند مفید واقع شود، زیرا امکان  دارد که برخی از این رم ها، دارای ظرفیت بالایی باشند اما، پردازنده با  سرعت آن نتواند داده‌ها را برای ذخیره آماده کند و یا نتواند داده‌ها را با  سرعت زیاد از رم، دریافت نماید.

برای خرید رم استوک به این نکات توجه کنید

یکی از مواردی که برای خرید رم استوک کامپیوتر می‌توان روی آن حساب کرد،  ویندوز می‌باشد که احتمالا بدانید ویندوزها در دو نوع ۳۲ گیگابایت و ۶۴  گیگابایت هستند که در این صورت می‌توان گفت هر کدام از این ویندوزها  می‌توانند از مقدار خاصی از این رم پشتیبانی کنند که در ویندوزهای ۳۲ بیتی  می‌تواند از ۱ تا ۴ گیگ رم را پشتیبانی نماید و ویندوزهای ۶۴ بیتی نیز  می‌تواند از ۲ تا بالاتر را پشتیبانی نماید.

برای خرید رم به ویندوز توجه نمایید

فرکانس رم استوک

یکی از مواردی که می‌تواند روی انتخاب رم اثر بگذارد، این است که در  خرید رم استوک به میزان سرعت یا فرکانس آن نیز توجه نمایید و با استفاده از  این موارد می‌توانید از این نوع از رم‌ها استفاده نمایید.

البته میزان فرکانس رم ها، به عوامل متفاوتی نیاز دارد که یکی از این  موارد می‌تواند سرعت پردازنده باشد که با استفاده از مواردی تعیین می‌شود.

پیکربندی رم‌های چند کاناله

استفاده از بیش از یک رم می‌تواند به ما این امکان را بدهد که از چند رم  استفاده کنیم و سرعت خود را بالا ببریم. قرار دادن بیش از یک رم در  کامپیوتر را پیکربندی می‌گویند که با استفاده از این موارد می‌توان با  استفاده از چند رم به یک رم بزرگ دست پیدا کرد و از مزیت‌های آن بهره مند  شد.
رم‌ها می‌توانند در حالت‌های دو کاناله و چهار کاناله قرار بگیرند و اگر به  این صورت عمل شود می‌توان گفت که قدرت رم‌ها به نسبت افزایش کانال‌ها،  افزایش می‌یابد.

رم‌هایی که در بازار وجود دارند در بسته بندی‌های تکی، دوتایی و  چهارتایی هستند که در این مورد می‌توان گفت با استفاده از رم‌های استوک نیز  به همین صورت هستند، زیرا رم‌هایی که در یک بسته بندی قرار دارند با  یکدیگر تناسب داشته و می‌توان گفت که این رم‌ها برای یک کار کنار هم قرار  داده شده‌اند و پشت سر هم قرار گرفته‌اند.
البته می‌توان دو رم تک کاناله را، در کنار هم و به عنوان دو کاناله  استفاده کرد اما سازگاری و سرعتی که رم‌های دو کاناله دارند از رم‌هایی که  به صورت تک کاناله کنار هم قرار گرفته‌اند بیشتر است و از نظر هزینه و قیمت  نیز به صرفه‌تر می‌باشد.

پیکربندی رم‌های چند کاناله

تایمر رم

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند برای خرید رم، مورد توجه واقع شود  استفاده از تایمر می‌باشد، تایمر‌هایی که در رم‌ها وجود دارند، بر اساس  کلاک پالس طبقه بندی می‌شوند و می‌توان گفت که هرچه میزان کلاک پالس بیشتر  باشد، در این صورت، سرعت پردازش و ارائه داده‌ها نیز کم‌تر می‌شود، البته  بهتر است به این نکته نیز توجه نمایید که با استفاده از تکنولوژی می‌توان  سرعت رم را بالاتر برد اما زمانی که این نوع از رم‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند،  نیز سرعت آن‌ها پایین‌تر می‌آید و بین این دو مورد یکی انتخاب می‌شود، سرعت  بالا یا تکنولوژی بالا.

در مورد استفاده از رم ها، بهتر است به این موضوع توجه نمایید که با  استفاده از رم‌هایی با سرعت بالا می‌توان سرعت پردازش داده و اطلاعات را  نیز افزایش داد، از آن جایی که تفاوت قیمت میان رم‌های سرعت بالا و رم‌هایی  با سرعت پایین وجود ندارد، بهتر است تا حد امکان از رم‌هایی استفاده شود  که کلاک پالس بیشتری دارد.

سیستم‌های خنک کننده

یکی از مواردی که عمر رم‌ها را کم می‌کند، ایجاد گرما در اثر کار کردن  رم می‌باشد و برای اینکه از خرابی رم‌ها جلوگیری نماییم نیاز است که با  استفاده از تجهیزاتی، رم را خنک نماییم تا به مدار‌های داخلی آن آسیب وارد  نشود.

به همین دلیل بهتر است که در هنگام خرید رم به این نکته توجه نماییم که  آیا رم مورد نظر دارای سینی گرما در دو طرف خود می‌باشد یا خیر؟ و در صورتی  که رم مورد نظر شما، خنک کننده ندارد، بهتر است در خرید آن تجدید نظر  کنید.