اگر  در خانه کامپیوتر دارید یا در محل کار خود کامپیوتر یکی از اجزای اصلی  کارتان است حتما می‌دانید که کامپیوتر‌ها دارای کابل‌هایی هستند که هر یک  از این کابل‌ها برای یک کاری درست شده‌اند و به همراه کامپیوتر از آن‌ها  استفاده خواهید کرد.
می‌توانیم بیشتر کابل‌هایی را که کاربران برای کامپیوتر استفاده می‌کنند را  بیان کنیم اما به شرح کاربردی‌ترین آن‌ها در این قسمت خواهیم پرداخت. شاید  از خود بپرسید که این گونه کابل‌ها چه تفاوتی می‌توانند با هم داشته  باشند. ولی هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی را دارند.

مدل‌های متفاوت از کابل کامپیوتر

اولین کابل کامپیوتر که می‌خواهیم آن را برای شما شرح بدهیم کابلی با  نام vga است این کابل به کیس کامپیوتر متصل خواهد شد تا با استفاده از این  کابل بتوانیم داده‌های خود را در داخل مانیتور مشاهده کنید. اما این  کابل‌ها با روی کار آمدن کابل‌های دیجیتالی، از آن کمترین بهره برده  می‌شود.
البته این کابل‌ها در سیستم‌هایی که از کارت‌های گرافیک در آن‌ها استفاده  خواهد شد می‌توان مشاهده کرد. این کابل‌ها از ۱۵ پین تشکیل شده‌اند و در یک  ردیف سه تایی قرار گرفته‌اند که این ردیف سه تایی از سه رنگ تشکیل شده است  رنگ‌هایی شامل: قرمز، سبز، و آبی است.
کابل دیگری که آن را برایتان شرح می‌دهیم کابل dvi است. این کابل می‌تواند  برای اتصالاتی مانند اتصالات آنالوگ به کار برده شود. از این کابل‌ها برای  مانیتور‌های دیجیتالی به کار برده می‌شود که دارای نوع‌های متفاوتی هستند.  یکی از مدل این کابل‌ها این امکان را دارد که سیگنال‌های دیجیتال را به شکل  به روز به دستگاه‌ها انتقال بدهند. مدل دیگر این کابل خواهد توانست که هم  از سیگنال‌های آنالوگ و هم سیگنال‌های دیجیتال را منتقل کند. اگر کابل  کامپیوتر شما آسیب دیده است از فروشگاه‌های لوازم استوک کامپیوتر این وسیله را تهیه کنید.

کابل

کابل دیگری که سیستم‌های کامپیوتری از آن استفاده خواهد کرد، کابل hdmi  است. این کابل قابلیت خوبی برای منتقل کردن داده‌هایی از نوع صدا و تصویر  را دارد که البته این داده‌ها را می‌تواند به طور همزمان انتقال دهد.
همین طور این کابل‌ها داده‌های تصویر و صدا را می‌تواند پشتیبانی کند.  البته این پشتیبانی نیز به شکل همزمان ایجاد خواهد شد. اتصالاتی که در داخل  این کابل‌ها صورت خواهد پذیرفت به این شکل است که چون داده‌های دیجیتال را  انتقال خواهد داد برای اتصال با دستگاه‌های قدیمی‌ زیاد جالب نیست.
بیشتر از دستگاه‌هایی که پیشرفته هستند از این کابل‌ها استفاده می‌کنند مانند سیستم لپ تاپ که می‌توان از آن بهره برد.
حال می‌خواهیم تفاوت بین این کابل‌ها را مشخص کنیم همان طور که گفتیم  کابل‌های vga برای کارت‌های گرافیکی کاربرد داشتند و در سیستم‌های قدیمی‌  از این کابل‌ها بسیار کم استفاده می‌کنند.این کابل در مقایسه با کابل dvi  بسیار متفاوت است.
زیرا این کابل برای سیستم‌هایی که داده‌های دیجیتالی را دریافت می‌کنند  مناسب است این کابل‌ها داده‌ها را به صورت فشرده در نمی‌آورند و در سه حالت  می‌توان از این کابل‌ها استفاده کرد.
این سه حالت که تکی و تنها نیستند و به صورت‌ ترکیبی می‌توان از آن بهره برد این‌ ترکیب‌ها به این صورت است که می‌توان‌ ترکیبی از:

  1. دیجیتال و آنالوگ
  2. به شکل فقط آنالوگ
  3. فقط به شکل دیجیتال

انتقال داده خواهد شد؛ این کابل‌ها از کابل‌های قدیمی‌ نیز پشتیبانی  می‌کردند و حتی با دستگاه‌هایی هم که سازگاری داشتند می‌توانستند خود را با  آن سیستم همخوان کنند. کابل hdmi بعد از این که ساخته شد و در جهان آن را  به عنوان یک کابل کاربردی معرفی کردند. کم کم توانست محبوبیت زیادی را در  ببین کابل‌هایی که در بازار بودند بدست آورد.
این کابل توانست جای خود را در میان کابل‌های دیگر باز کند. و علاقمندانی  را به خود اختصاص دهد. در سیستم‌هایی مانند سیستم‌های دیجیتالی به شکل یک  رابط قرار دارد که تصاویر و صدا‌ها را به شکل دیجیتال انتقال خواهد داد.

کابل

محبوب‌ترین کابل usb است

کابل usb یکی از پرکاربرد‌ترین کابل‌هایی است که امروزه با آن مواجه  هستیم این کابل با کارآیی و استفاده بالایی که می‌توان با کمک آن انجام داد  بیش از بیش بر محبوبیت خود بر کابل‌های دیگر افزوده است.
این کابل می‌تواند جایگاه مناسبی برای قرار دادن سیستم‌هایی مانند ماوس،  کیبورد، دسته بازی، هدست، فلش و دستگاه‌های دیگری که با استفاده از این  کابل می‌توان از آن‌ها به شکل گسترده‌ای بهره برد.
البته این مدل از کابل‌ها در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های زیادی رو به رو  بوده‌اند و خصوصیات و ویژگی‌های زیادی را بدست آورده‌اند. مسیر این پیشرفت  بسیار سریع بوده است می‌توان گفت استفاده از این کابل امروزه به یک ضرورت  تبدیل شده است.
که این کابل نیز می‌تواند مدل‌های مختلفی را در بر داشته باشد. بیشتر  کاربرانی که از سیستم استفاده می‌کنند به احتمال زیاد کابل‌های USB را به  تعداد دفعات زیاد شنیده‌اند و با آن کار کرده‌اند. این کابل با تنوع بالایی  که دارد و هم این که کاربرد زیادی نیز دارد باعث می‌شود تا از اهمیت زیادی  برخوردار شود.
اتصالات کابل یو اس بی این کابل متداول‌ترین کابلی است که در میان کابل‌ها  از آن استفاده می‌کنند البته می‌توان گفت اهمیت این کابل تقریبا نزدیک به  کابل یو اس بی است اما نه در آن حد که کارایی‌های زیادی را بتواند به خود  اختصاص دهد.
از این کابل بیشتر در گوشی‌های‌اندروید مشاهده می‌شود. و حتی می‌توان از  این کابل برای یک منبع خوب ذخیره سازی به کار برد و برای لوازم جانبی مانند  فلش‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد و با کمک این فلش‌ها می‌توانید بدون  دخالت کامپیوتر داده‌های خود را انتقال دهید.
اگر در زمان‌های قدیم برای این که بتوان فایلی را انتقال داد باید فلش را  به کامپیوتر متصل می‌کردیم ولی الان با استفاده از رابطی مانند OTG می‌توان  این کار را به راحتی انجام داد.