هنگامی‌ که سیستمی‌ را خریداری می‌کنید باید ابتدا بیش از هر چیز بدانید  که سیستم از لحاظ امنیتی قوی است یا خیر. سیستم‌ها می‌توانند اطلاعات شخصی  کاربران را داشته باشند این اطلاعات را کاربر به عنوان ورودی به سیستم  داده است.
پس سیستم خود به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات لازم را از کاربر خود داشته باشد  چون سیستم خود نیز یک ماشین خواهد بود و باید به آن اطلاعات داد. بنابراین  هنگامی‌ که کاربر خود این اطلاعات را وارد سیستم می‌کند باید از بابت  امنیت سیستم خود نیز مطمئن باشد تا بتواند با کمال آرامش از سیستم خود  استفاده کند.
اگر با سیستم خود کار می‌کنید و متوجه پیغامی‌ شدید که در صفحه سیستم  برای‌تان باز شده است بدون دلیل آن را تایید نکنید باید اطلاعات کافی را در  زمینه پیغام‌هایی که به طور ناگهانی برای‌تان بوجود می‌آید داشته باشید.

آنتی ویروس به کار ببرید

بهتر است برای این که سیستم خود را از آلودگی‌های ویروسی در امان بدارید  باید از یک آنتی ویروس استفاده کنید با استفاده از آنتی ویروس احتمال این  که سیستم شما دچار ویروس شود را کاهش خواهد داد پس سعی کنید که از بهترین  آنتی ویروس‌ها برای سیستم استفاده کنید.

البته آنتی ویروسی را که انتخاب می‌کنید باید مطمئن باشد از همه آنتی  ویروس‌ها نیز لازم نیست که استفاده کنید. زیرا امکان دارد که آنتی ویروس  خود به عنوان یک مخرب برای سیستم باشد زیرا فقط به عنوان آنتی ویروس به  بازار می‌آید در صورتی که امکان دارد خود ویروس باشد.

امنیت سیستمپس  در انتخاب آنتی ویروس که برای سیستم خریداری می‌کنید دقت لازم را انجام  دهید و از آنتی ویروس‌های معتبر استفاده کنید. می‌توانید از دیواره آتش  استفاده کنید تا هم اطلاعاتی را که وارد سیستم می‌شود را کنترل کند و هم  این که بتواند اینترنت را کنترل کند تا مشکلی بوجود نیاید.
بیشتر کاربران از دیواره آتش برای یک کاربرد آن استفاده می‌کنند یعنی این  که بتوانند فقط اطلاعاتی که وارد می‌شود را کنترل کنند با این همه بهتر است  از سیستم‌هایی استفاده کنید که هر دو حالت را برای شما تامین کند.
هر دو حالت یعنی این که هم بتوانید اطلاعات وارد بر سیستم را کنترل کنید تا  ویروسی نشوند و همین این که بتوانید اینترنت آن را کنترل کنید تا از طریق  اینترنت با مشکل رو به رو نشوید و احیانا سیستم با مشکل رو به رو نشود.

حالت‌هایی از ویروسی شدن سیستم

در برخی از موارد هنگامی‌ که کاربر با سیستم کار می‌کند و به اینترنت  متصل است امکان دارد از طرف یک منبع نامشخص برای کاربر ایمیل ارسال شود  برای همین بهتر است ایمیلی را که نمی‌شناسید به هیچ عنوان باز نکنید.
امکان دارد محتوای ایمیل به شدت ویروسی باشد و منتظر باشد تا شما بخواهید  آن را باز کنید و با این کار کل سیستم را به نابودی خواهد کشاند و سیستم  ویروسی خواهد شد و کارکرد سیستم را مختل خواهد کرد.
اگر با این حال‌‌ تردید دارید برای فرستنده ایمیل، ایمیلی را بفرستید و از  او بخواهید تا خود را معرفی کند اگر خود را معرفی کرد که می‌توانید ایمیل  را باز کنید اگر پیغام‌های نامشخصی برای کاربر ارسال شد و بیشتر جنبه گیج  شدن کاربر را دارد بهتر است که ایمیل باز نشود.
اگر ایمیلی را که دریافت کرده‌اید دارای یک پیوست است که این پیوست واضح  نیست و برای کاربر مشکوک به نظر خواهد رسید بهتر است که آن را نیز باز  نکنید. اگر در مواردی می‌خواهید آن را باز کنید بهتر است ایمیل را در یک  سخت افزار دیگر باز کنید و بعد از آن یک برنامه آنتی ویروس بر روی سخت  افزار قرار دهید.
اگر ایمیل برای کاربر فرستاده می‌شود که به نوعی می‌توان گفت که مشکوک است  بهترین راه این است که آن را پاک کنید. اگر می‌خواهید برای سیستم یک سخت  افزار جدید تهیه کنید و آن را بر روی سیستم خود قرار دهید باید دقت کنید که  سخت افزار از همه لحاظ مناسب است یا خیر.
اگر سخت افزاری را که می‌خواهید نصب کنید حتما اطمینان حاصل کنید که از  ویروس در داخل این سخت افزار وجود نخواهد داشت، اگر می‌توانید این سخت  افزار‌ها را بر روی سیستم نصب نکنید بهتر خواهد بود.

امنیت سیستمتا  جایی که می‌توانید بعد از استفاده از سیستم‌های خود آن‌ها را به روز رسانی  کنید هر چند سیستم‌ها به طور کامل به روز رسانی شوند می‌توان گفت که از  امکان ایجاد ویروس در سیستم کم خواهد بود. برای این که سیستم‌تان ویروسی  نشود بهتر است از کپی کردن فایل بر روی سیستم خود خودداری کنید.
اگر می‌خواهید فایل را بر روی سیستم خود کپی کنید این اطمینان را حاصل کنید  که فایلی را که می‌خواهید کپی کنید مشکل نداشته باشد و از هر لحاظ سالم  باشد و امکان داشتن ویروس در آن‌ها وجود نداشته باشد.
اگر مدارک مهمی‌ را در داخل سیستم خود دارید از آن‌ها بک آپ بگیرید اسناد  خود را تنها در داخل سیستم قرار ندهید بلکه آن‌ها را در قسمت‌های مختلف نیز  قرار دهید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
تا اگر خواستید سیستم خود را پاک کنید کامل اسناد در سیستم از بین نرود  بتوانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. بنابراین سعی کنید سیستم  خود را در مقابل ویروس‌ها مصون بدارید با این حال بهتر خواهد بود که مورد  اضافی را وارد سیستم خود نکنید.
این مواردی را که به آن‌ها اشاره شد را به خوبی برای سیستم خود رعایت کنید  تا سیستم دچار مشکل نشود اگر سیستم با یک سهل انگاری دچار ویروس شد و کاربر  متوجه نشد که باید سیستم را ویروس کشی کند در نتیجه باید کل سیستم را از  نو درست کند. باید از ابتدا سخت افزار‌هایی را برای سیستم ایجاد کند تا  سیستم بتواند دوباره رو پا شود بنابراین باید هزینه زیادی را نیز برای این  سیستم‌ها در نظر بگیرید. پس پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود یعنی قبل از  این که سیستم ویروسی شود آن را باید کنترل کرد تا این اتفاق در سیستم ایجاد  نشود. اگر قطعه‌ای از سیستم شما مشکل پیدا کرد، برای کم شدن هزینه‌ها از لوازم استوک کامپیوتر استفاده کنید.