سیستم‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم به مدت زمانی که از  آن‌ها کار خواهیم کشید می‌توان گفت که این سیستم‌ها در مدت زمان طولانی  می‌توانند گرم شوند و این گرما می‌تواند کارآیی سیستم‌ها را پایین بیاورد.
بنابراین بهتر است با کمک انواع روش خنک کردن سیستم کامپیوتری سیستم خود را خنک کنید و بعد از آن دوباره از سیستم خود استفاده کنید با  این کار می‌توانید به عملکرد هر چه بهتر سیستم خود کمک زیادی کنید.
البته خود سیستم این گرما را با فن‌هایی که در آن‌ها درست شده است خارج  خواهند کرد با توجه به این که این فن‌ها می‌توانند گرمایی را که در سیستم  بوجود آمده است را از بین ببرند با این حال می‌توان گفت که این کافی نیست.
کاربران نیز می‌توانند این خنک کنندگی را برای سیستم خود بوجود بیاورند.  اکثر راه‌هایی که می‌توان با آن سیستم‌ها را خنک کرد به نحوی است که هزینه  زیادی را متقبل نخواهد شد و می‌توان به راحتی سیستم را خنک کرد.

فیلتر سیستم کامپیوتر

جریان هوا در محیط

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای این که این گرما را از سیستم دور  کنید این است که اجازه دهید هوا در داخل کیس به خوبی حرکت کند و در جریان  باشد تا بتواند به خنک شدن سیستم کمکی کرده باشد. برای این که بخواهید این  کار را انجام دهید بهتر است که وسایلی را که در کنار کیس زیاد است را  بردارید.
منظور این است که برخی از وسایل امکان دارد که کناره‌های کیس را پوشانده  باشند مخصوصا کناره‌هایی را که به صورت سوراخ سوراخ وجود دارد و باعث خواهد  شد که هوا به داخل کیس وارد نشود بنابراین سعی کنید در کنار کیس چیز‌های  اضافی را قرار ندهید.

این سوراخ‌ها که در کنار کیس وجود دارد، باعث خواهد شد که جریان هوا به  خوبی در داخل کیس حرکت کند و از گرم شدن آن جلوگیری به عمل آورد، زیرا  تمامی‌ قطعه‌هایی که سیستم را به خوبی و هدفمند به کار می‌گمارد در داخل  کیس وجود خواهد داشت.
پس بهتر است که آن‌ها همیشه با هوای خنکی رو به رو باشند تا بتوانند کارآیی  خوبی را نیز ایفا کنند. سعی کنید اگر در اتاق بسته‌ای قرار دارید که ورود و  خروج هوا به آسانی امکان پذیر نخواهد بود و هوای گرم نمی‌تواند به راحتی  با هوای تازه و خنک تعویض شود.
پس بهتر است که در اتاق را کاملا باز بگذارید تا هوا در داخل اتاق جریان  داشته باشد یا این که اگر پنجره‌ای در داخل اتاق وجود دارد می‌توانید آن را  باز بگذارید تا هوا در داخل اتاق به خوبی جریان پیدا کند.

اگر در اتاق در تمام مدت روز بسته باشد هوا در جریان نخواهد بود و این  که هوای داخل کیس گرم‌تر و گرم‌تر خواهد شد و این کار باعث خواهد شد که  عملکرد سیستم به خوبی امکان پذیر نخواهد بود.

روش های خنک کردن سیستم کامپیوتر

ایجاد شرایط مطلوب برای کیس کامپیوتر

سعی کنید کیس بسته باشد و از آن استفاده کنید اگر بخواهید کیس را باز  کنید و از آن استفاده کنید باعث خواهد شد که گرد و غبار در داخل کیس برود و  کارآیی سیستم را دچار اختلال کند با این کار می‌توان گفت که به سیستم خود  ضربه خواهید زد.
پس این حرف که اگر کیس سیستم را باز نگه دارید باعث خواهد شد که کیس خنک‌تر  شود ایده خوبی نیست و نمی‌توان گفت که بهترین راه خواهد بود با این حال با  توجه به این که مزیت‌های کمی‌ برای باز گذاشتن کیس وجود دارد اما این مزیت  کم به عیوب زیاد آن نمی‌ارزد. فن که برای خنک کردن سیستم کامپیوتر از آن  بهره برده می‌شود می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد تا موقعی که ای فن پر  کاربرد خراب شود.

فن نیز خراب خواهد شد البته این خرابی با توجه به مواردی که رعایت  نمی‌شود به وجود خواهد آمد. اگر فن سیستم تمیز شود فن به راحتی خراب نخواهد  شد؛ زیرا این خرابی که برای فن بوجود خواهد آمد با استفاده از عواملی  مانند گرد و خاک و موی حیوانات و دیگر آلودگی‌هایی که امکان خواهد داشت تا  فن کثیف شود و کارآیی خود را از دست بدهد.
اگر می‌خواهید کیس کامپیوتر به خوبی کار خود را انجام دهد و فن نیز بتواند  به راحتی به خنک کردن سیستم کمک کند بهتر است که فن را در مدت زمان‌های  متفاوتی تمیز کنید با این کار خواهید توانست به خنک شدن سیستم کمک زیادی  کنید و عمر فن خود را نیز بالا ببرید. اگر می‌خواهید فن را تمیز کنید بهتر  است که در ابتدا سیستم خود را شات دان کنید و آن را خاموش کنید بعد از آن  کیس کامپیوتر را باز کنید و با استفاده از اسپری‌های مخصوصی که برای پاک  کردن فن وجود دارد استفاده کنید.

تمیز کردن کیس

در برخی از موارد باید جای سیستم را تغییر دهید امکان خواهد داشت سیستم  در جایی قرار دارد که گرما بیش از اندازه وارد سیستم می‌شود یا این که  آلودگی در آن قسمت بیش‌تر است پس بهتر است سیستم را به مکان دیگری ببرید و  جای آن را تغییر دهید. فن‌ها را نیز می‌توان ارتقا داد با این حال  می‌توانید به راحتی فن سیستم خود را ارتقا دهید تا فن بتواند کار خود را به  خوبی انجام دهد در غیر این صورت می‌توان گفت که کارآیی زیادی وقتی که فن  ارتقا داده نشده است وجود نخواهد داشت.
اگر می‌توانید فن دیگری را نیز به سیستم متصل کنید با این کار کیس با  استفاده از دو فن بهتر می‌تواند سیستم را به خنک کردن برساند و از گرمای  سیستم بکاهد.
می‌توانید سیستم خود را اورکلاک کنید، اورکلاک این امکان را به سیستم  می‌دهد تا قدرت نهایی و زیادی را برای سیستم بوجود می‌آورد با این کار  کارآیی قطعات سیستم به خوبی انجام خواهد شد. در پاره‌ای از مواقع می‌توان  منبع تغذیه را عوض کرد. منبع تغذیه از یک فن بسیار قوی در داخل خود دارد  استفاده می‌کند اگر این فن از بین برود یا خراب شود باید کل منبع تغذیه را  عوض کرد زیرا منبع تغذیه نیز از بین خواهد رفت.