باسلام خدمت کاربران وبسایت پارساکامپیوتر در  این مقاله از سری مقاله های آموزش‌های کاربردی میخواهیم به بررسی  روش  های مناسب تشخیص انواع RAM لپ تاپ و کامپیوتر بپردازیم.

رم چیست و چه کاربردی در لپ تاپ و کیس دارد

همانطور که می دانیم یکی از بخش های مهم در انتخاب یک سیستم کامپیوتری مناسب، انتخاب رم (RAM) است. در ادامه مطالب کاربردی در این زمینه در اختیار کاربران قرار داده می شود.

به طور کلی سه نوع رم در بازار موجود است کع این رم ها را بع صورت اختصار با عناوین  DDR1، DDR2 و DDR3  می شناسیم.

در  این صورت اگر بخواهید رم یک کامپیوتر یا لپ تاپ را ارتقأ دهید باید به  دنبال چه علامتی باشیم؟ حال اگر شما بخواهید که کامپیوتر یا لپ تاپ خود را  ارتقا بدهید آیا می توانید مقدار رم کامپیوتر را تشخیص دهید؟ آیا می توان  از روی  ظاهر تفاوت مدل  انواع رم ها را مشخص نمود؟  در ادامه مطالب مناسبی  در زمینه روش های شناسایی رم  (DDR1,DDR2,DDR3)، مدل باس و فرکانس آن ها  در اختیار شما قرار داده می شود.

نام  (RAM Random Access Memory) به معنای حافظه دستیابی تصادفی است که در حقیقت  یک نوع حافظه کوتاه مدت کامپیوتر است. اگر سیستم شما به اطلاعات نیاز  داشته باشد و آن را در RAM پیدا نکند باید به حافظه درایو مراجعه و داده ها را از حافظه بازیابی کردعه که با اینکار زمان  بسیار زیاد صرف می شود.

شما می توانید با استفاده از فضای حافظه رم کامپیوتر خود را افزایش دهید اما اگر کامپیوتر شما قدیمی است می توانید با اضافه کردن RAM کامپیوتر خود را ارتقا دهید.

ظرفیت  یا گنجایش مسلما یکی از مشخصات رم مهم است که در زمان خرید به آن توجه  داشته باشید. رم ها دارای سرعت و نسل های متفاوتی هستند.  به طور مثال یک  رم ۲ گیگ، ۸۰۰ هرتزDDR2    با رم ۲ گیگ، ۱۳۳۳ هرتز DDR3 عملکرد متفاوتی  دارند.

سال ۲۰۰۸ اینتل اولین پردازنده corei7 خود را منتشر کرد. این پردازنده ها با یک چیپست مادربرد جدید که X58 سازگاری داشته که این چیپست هم به نوبه  خود به DDR3 نیاز داشت. در همان حوالی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ استفاده از رم  های DDR3 همه گیر شد به طوری که اکثر سیستم هایی که روانه بازار شدند با  این نسل از رم بود.

اختلاف بین رم DDR2 و DDR3

عبارت  (DDR  Double Data Rate Ram)  که به صورت اختصار نوشته می شود در قرن ۲۱  رایج شد. Double Data Rate RAM توانست دو داده را در هر سیکل انتقال دهد که  به معنای دو برابر شدن پهنای باند های گذشته است.

 اما  نسل های DDR2 RAM، در حقیقت می تواند در هر سیکل ۴ داده را منتقل کرده در  صورتی که DDR3 توانایی انتقال ۸ داده در هر سیکل را دارد. به عنوان یک مثال  عملی در نظر بگیرید که با سرعت ۱۰۰ مگاهرتز، نرخ منتقل کردن اطلاعات در یک  رم DDR1 برابر ۱۶۰۰، اما در رم DDR2 این اتقال داده به ۳۲۰۰ و در DDR3  برابر ۶۴۰۰ مگا بایت بر ثانیه است که به مراتب بیشتر از موارد قبلی است.

DDR2,DDR3 برای لپ تاپ و کامپیوتر

DDR2,DDR3

شناسایی مدل رم 

می توانید برای شناسایی مدل رم سیستم تان از برنامه ای با عنوان Speccy استفاده کرده و مطابق شکل زیر می توانید در قسمت RAM اطلاعات مربوط به ظرفیت رم، نوع، میزان فرکانس ، تعداد کانال و تایمینگ آن را ببینید.

شناسایی رم از روی تعداد شکاف

یکی  از روش های شناسایی رم، این است که در بالای رم های DDR1، DDR2 و DDR3 یک  شکاف وجود دارد که می توانید مطابق شکل زیر از روی فاصله بین شکاف ها یا  Notch مربوطه با یکدیگر اختلاف دارند.

به  لحاظ ظاهری شکاف های رم DDR1 و DDR2 مشابه هم به نظر می رسند اما در رم  DDR1 این شکاف در بالای ICمشاهده می شود ولی در رم DDR2 این شکاف از IC  دورتر است. ولی به طور کلی شکل و قیافه ظاهری رم DDR3 کاملا با دو تای قبلی  متفاوت است.

RAM برای لپ تاپ و کامپیوتر

شناسایی رم DDR2  از رم DDR3

تشخیص  رم از روی تراشه نیز یک روش کارامد است. به زوری که همانطور که از شکل  بالا مشاهده می کنید در رم DDR3 ابعاد تراشه کوچکتر از DDR2  وهمچنین ابعاد  تراشه  DDR2 از تراشه DDR1 کوچکتر است.

یک تفاوت مهم دیگر رم های DDR1 و DDR2 می توان به مرکزیت تراشه ها اشاره نمود به طوری که در رم DDR2 تراشه ها رد مرکز RAM واقع شده اما در رم DDR1 این تراشه ها تا حدودی به لبه هاب پایینی RAM نزدیک است.

تشخیص رم از روی تعداد پین های روی آن

تعداد پین های روی رم DDR1 حدود ۱۸۴ عدد است در حالی که این تعداد در رم DDR2 به حدود ۲۴۰ و در رم DDR3 نیز ۲۴۰ پین تعبیه شده است.

تشخیص رم ها بر اساس ولتاژ

یکی  از نکات تکنیکی وفنی که هر کسی که در زمینه تعمیرات و سخت افزار لپ تاپ و  کامپیوتر باید بداند میزان ولتاژ مربوط به هر نوع رم است. ولتاژ رم  قابلیت  تشخیص از روی ظاهر رم نداشته  اما این ولتاژ را  می توانید روی اسلات رم  مادربرد که نوشته شده است ببینید. در DDR1 ما ولتاژ -۲٫۵ در حالی که در رم   DDR2 ما ولتاژ  -۱٫۸  و در رم  DDR3 ما ولتاژ -۱٫۵  ولت را خواهیم داشت.