تاثیر رم و هارد بر سرعت : سرعت کامپیوتر از بنیادی  ترین فاکتورهای آن محسوب شده و جز ویژگی های اصلی آن می باشد.  ارقامی و  عباراتی که در کانفیگ سیستم با آن مواجه می شوید، تاثیری مستقیم بر سرعت  کامپیوتر شما دارد. به نظر شما چه عواملی بر این سرعت تاثیر گذارند؟ چقدر  با این عوامل آشنایی دارید؟ آیا با عملکردهای رم و هارد در کامپیوتر آشنا  هستید؟ در ادامه با عملکرد و تاثیر رم و هارد بر سرعت کامیپوتر آشنا خواهید  شد

تاثیر رم و هارد بر سرعت

رم (RAM) 

چه  یک لپ تاپ استوک انتخاب کرده باشید و چه یک دسکتاپ حرفه ای هیچ فرقی نمی  کند. در هر سیستمی سرعت پردازش اطلاعات و داده ها همیشه حرف اول را می زند.  اما این فاکتور کلیدی را چگونه باید تشخیص داد و چه عواملی بر آن تاثیر  دارند؟ رم  ( RAM ) یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه است.

قبل  از هرچیزی کمی راجع به رم  (RAM) صحبت می کنیم و با عملکرد آن آشنا خواهیم  شد. RAM مخفف سه کلمه ی ( Random Access Memory ) است. معنای این عبارت  حافظه با دسترسی تصادفی می باشد. اگر رم را از نمای نزدیک تری مشاهده کنید،  متوجه وجود ماژول های حافظه بر روی آن خواهید شد. درون این ماژول ها  فضاهای مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات تعبیه شده است. چندین سلول خالی  با آدرس های مشخص که دیتاها می توانند به صورت تصادفی در آنها ذخیره شوند.

اما  این سیستم چه نقشی ایفا می کند؟ برای آغاز پردازش اطلاعات، تمامی فرامین و  دیتاها ابتدا وارد فضای رم می شوند. رم این قابلیت را دارد که بتواند خود  را با CPU دستگاه مطابقت دهد. در نظر داشته باشید که این سیستم حافظه با  سیستم حافظه ی اصلی دستگاه کاملا متفاوت است. رم یک حافظه موقتی است که با  قطع برق یا خاموش شدن سیستم به طور کامل پاک شده و اطاعات خود را از دست می  دهد. بنابراین از عملکرد متفاوت تری برخوردار است.

سرعت رم 

هر  تراشه ی حافظه ای که بر روی رم وجود دارد، می تواند میزان مشخصی  از  دیتاها را در خود ذخیره کند. این دیتاها با مقادیر 8 بیتی یا 1 بایتی ذخیره  می شوند. همانطور که می دانید هر 8 بیت معادل 1 بایت می باشد. ظرفیت رم  های نسل جدید با گیگابابت مشخص می شوند. این مقدار ظرفیت در نسل های قبلی  با مگابایت بیان می شد. همانطور که می بینید میزان ظرفیت رم های نسل جدید  ارتقا یافته است. این یعنی با چنین رم هایی سرعت سیستم هم افزایش می یابد.

 

سرعت  رم به معنای حجم انتقال داده در یک زمان مشخص است. هرچه این عدد بیشتر و  بزرگتر باشد به این معناست که داده ها با سرعت بیشتری وارد حافظه ی رم می  شوند و سپس به CPU سیستم منتقل می گردند.

اگر کانفیگ سیستمی را مورد  بررسی قرار دهید، شاید در کنار رم با واژه ای به نام DDR هم مواجه شوید.  DDR مخفف Double Data Rate می باشد. این تکنولوژی سرعت انتقال اطلاعات و  دیتاها را دو برابر می کند.  قبل از اینکه چنین تکنولوژی به دنیا معرفی  شود، کامپیوتر ها از تکنولوژی SDR  بهره می بردند و از سرعت کمتری برخوردار  بودند.

در حال حاظر 4 نوع DDR  در دنیای تکنولوژی معرفی شده است:

DDR-

DDR2-

DDR3-

DDR4-

DDR4  آخرین نسل این تکنولوژی شناخته می شود و از بالاترین میزان سرعت برخوردار  است. نوع DDR روی بدنه ی رم دستگاه هک شده و قابل رویت است.

استفاده از 2 رم همزمان 

شما  می توانید برای افزایش سرعت کامپیوتر خود همزمان از 2 رم برای سیستم خود  استفاده کنید. همچنین می توانید در کنار RAM قدیمی خود یک RAM جدید هم نصب  کنید. اما باید به یک نکته ی خیلی مهم توجه داشته باشید: برای ارتقای سیستم  باید هر دو RAM  شما یکسان بوده و از نظر سرعت و مشخصات هماهنگ باشند. حتی  بهتر است هردو رم از یک برند انتخاب شوند تا هماهنگی بیشتری ایجاد گردد.  در غیر این صورت در سرعت کامپیوتر شما تغییر محسوسی به وجود نمی آید و همه  چیز به همان شکل سابق ادامه خواهد داشت.

ظرفیت رم 

32،16،8،4،2  گیگابایت گزینه های انتخابی شما برای میزان حافظه ی RAM خواهد بود. کاربرد  و قیمت هریک از این ظرفیت ها متفاوت بوده و باید مشخص کنید که چه کاری  قرار است انجام دهید.

اگر کارهای سنگینی با لپ تاپ خود انجام نمی  دهید گزینه های 2 و 4 گیگابایت مناسب است. رم های 2 گیگابایتی در حال حاضر  به ندرت استفاده می شوند و بیشتر در سیستم های قدیمی به چشم می خورند. این  رم ها با نسخه های جدید ویندوز همخوانی ندارند پس هیچوقت سراغ آنها نروید.

اما  با رم 4 گیگابایت به راحتی می توانید تمامی امور خود را انجام دهید. در  حال حاضر تمامی لپ تاپ های با پردازنده ی Core I از حداقل 4 گیگابایت رم  برخوردار هستند. این نشان می دهد چنین مقداری استاندارد بوده و به راحتی می  توانید چندین برنامه را در لپ تاپ یا کامپیوتر خود اجرا کنید.

اگر  کارهای گرافیگی سنگین انجام می دهید و یا با برنامه های تدوین فیلم سروکار  دارید، رم 8 گیگابایتی گزینه ی بسیار مناسبی است. این مقدار برای رندرینگ و  گیمینگ هم کافی بوده و با خیال راحت می توانید این کارها را انجام دهید.

اما  رم های 16 تا 32 گیگابایت طبیعتا برای امور عادی و روزمره طراحی نشده اند.  پس اگر در مشخصات کانفیگ سیستمی با چنین رقمی مواجه شدید بدانید که با یک  سیستم فوق تخصصی سنگین مواجه هستید که برای پردازش اطلاعات در سطح گسترده و  سنگین از آن استفاده می شود.

چه زمانی باید به فکر ارتقای RAM بود؟

  • ارتقای ویندوز به نسخه های جدیدتر
  • نصب سخت افزارهای جدید مانند کارت گرافیک
  • نصب نرم افزارهای جدید و سنگین مانند برنامه های تدوین فیلم و طراحی های سه بعدی
  • هنگام مشاهده ی خطاهایی نظیر Low Memory یا Out Of Memory
  • هنگامی که برای بازکردن برنامه ها بیش از حد معقول منتظر می مانید.
  • هنگامی که کامپیوتر شما توانایی اجرای همزمان چند برنامه را ندارد و با ارور یا تاخیر روبرو می شوید.

حال بهتر می توانید تاثیری که RAM  بر روی سرعت سیستم شما می گذارد را بشناسید.

در  یک تعریف کلیRAM قطعه ای است که تمامی فرامین و دیتاهای شما را به طور  موقت در خود ذخیره کرده و جهت پردازش بلافاصله به CPU منتقل می کند. سرعت   RAMتاثیر مستقیمی با زمان اجرای برنامه ها ، انجام فرامین و پردازش  اطلاعات شما خواهد داشت. هرچه سرعت رم بالاتر باشد نشان می دهد سرعت ذخیره  سازی و انتقال اطلاعات بیشتر بوده و زمان کمتری برای آن نیاز است.

تاثیر رم و هارد بر سرعت

هارد دیسک

هارد  دیسک ها یا هارد درایوها  یکی از اجزای اصلی و حیاتی سیستم های رایانه ای  محسوب می شوند. هارد دیسک تمامی اسناد، برنامه ها، اطلاعات و دیتاهای شما  را برای مدت زمانی طولانی در خود ذخیره می کند. به عبارتی هارد به عنوان  فضای ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد هارد با RAM  کاملا متفاوت بوده و موقتی نیست. اطلاعات ذخیره شده روی هارد با قطع برق و  یا خاموش شدن کامپیوتر از بین نمی روند و همیشه در دسترس هستند.

بسیاری  از افراد تصور می کنند که هارد دیسک صرفا قطعه ای است که اطلاعات را روی  خود ذخیره می کند و هرچه ظرفیت بالاتری داشته باشد بهتر است. این تصور غلط  نیست . اما برای افزایش سرعت کامپیوتر شماهم کافی نیست. اگر می خواهید سرعت  کامپیوتر خود را افزایش داده و هارد دیسک آن را ارتقا بدهید باید به  فاکتورهای دیگری هم توجه کنید.

امروزه تکنولوژی های مدرن تری برای طراحی و ساخت هارد دیسک ها در نظر گرفته شده که کارایی و سرعت آنها را به مراتب افزایش داده است.

انواع هارد دیسک 

هارد  دیسک قطعه ای مکانیکی است که در اندازه های 2.5 و 3.5 اینچی طراحی شده  است. از لحاظ تکنولوژی ساخت هم باید به 3 نسل زیر اشاره کنیم:

  • نسل اول IDE
  • نسل دوم SATA
  • نسل سوم SSD

به  طور کلی میزان سرعت هارد دیسک ها را با مقیاس PRM یا تعداد دور در دقیقه  می سنجند. این عدد بیانگر این است که هارد دیسک سیستم شما در یک دقیقه چند  دور می چرخد. با این چرخش اطلاعات ذخیره شده در هارد دیسک ذخیره شده و یا  استخراج می شوند. 5400 دور در دقیقه و 7200 دور در دقیقه از متداول ترین  انواع هارد دیسک ها شناخته می شوند. قطعا هارد دیسکی با 7200 دور در دقیقه  از سرعت بالاتری برخوردار خواهد بود. این نشان می دهد که سرعت انتقال و  پردازش اطلاعات در این هارد دیسک بالاتر بوده و بنابرین بر سرعت دستگاه هم  تاثیرگذار است.

شاید در کنار هارد دیسک با عباراتی همچون HDD یا SSD  مواجه شوید. آیا از معنای این عبارات چیزی می دانید؟ HDD هارد درایو و SS   به معنای درایو حالت جامد است.

 

هارد دیسک HDD

در  یک بیان ساده تر اگر میزان فضای ذخیره سازی هارد برای شما مهم است و قصد  دارید حجم بالایی از اطلاعات و برنامه را در کامپیوتر یا لپ تاپ خود ذخیره  کنید. سراغ گزینه ی HDD بروید. این هارد دیسک ها هم قیمت مقرون به صرفه تری  دارند و هم از حافظه ی بالاتری برخوردار می باشند.

 

حافظه SSD

اما  اگر یک حرفه ای هستید و سرعت عمل و پردازش اطلاعات برای شما اولویت دارد  به سراغ گزینه ی SSDبروید. باید گفت اگر یه کاربر عادی هستید و با برنامه  های سنگین سرو کاری ندارید HDD یا SSD بودن هارد دیسک تاثیر چندانی بر سرعت  کامپیوتر شما نخواهد داشت. این تاثیر زمانی محسوس خواهد بود که با برنامه  های سنگین کار می کنید یا گیمر هستید. آنگاه متوجه تاثیر آن بر میزان سرعت  کامپیوتر یا لپ تاپ خود خواهید شد.

حافظه SSHD

البته  در کنار این دو درایو نوع سوم دیگری هم وجود دارد که با نام درایوهای  هیبریدی شناخته می شوند. این درایوها با عبارت اختصاری SSHD پا به دنیای  فناوری گذاشته اند. این درایوها ترکیبی از هارد درایو و درایو حالت جامد  بوده و ترکیبی تخصصی از ظرفیت بالا در کنار سرعت عمل بالا ایجاد کرده اند.  چنین درایوهایی سرعت کامپیوتر را به طرز چشمگیری افزایش می دهند و از قیمت  بالاتری هم برخوردار می باشند.

در این مقاله سعی داشتیم نگاه شما را کمی تخصصی تر کنیم تا اگر قصد خرید محصولی را دارید انتخاب درست تری داشته باشید.