محافظت از باطری لپ تاپ : هنگام خرید لپ تاپ، کانفیگ یکی از مهم ترین  عواملیست که مورد توجه قرار می گیرد. اما یک فاکتور مهم دیگر هم وجود دارد و  آن طول عمر باتری لپ تاپ است. در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا با  نحوه ی درست استفاده از باتری لپ تا آشنا شوید و بتوانید به درستی از آن  محافظت کنید. 

چگونه از باتری لپ تاپ خود محافظت کنیم؟

یکی  از مهم ترین گزینه ها برای انتخاب یک لپ تاپ ایده آل طول عمر باتری آن می  باشد. علت کاملا مشخص است. لپ تاپ ها سبک زندگی جدیدی را برای ما تعریف  کرده اند. دانشجو، مهندس ، پزشک، طراح، گرافیست یا حتی یک عکاس هیچ فرقی  نمی کند. بسیاری از امور درسی، تفریحی و کاری ما با لپ تاپ ها گره خورده  است. قابل حمل بودن و سبک بودن این وسیله باعث جذابیت دوچندان آن شده است  اما به نظر شما هنگامی که به برق دسترسی ندارید، چند ساعت می توانید از آن  استفاده کنید؟

برای افرادی که با لپ تاپ سر و کار دارند، طول عمر  باتری لپ تاپ فوق العاده مهم است. همانطور که می دانید ظرفیت باتری لپ تاپ  ها متغیر می باشد. این میزان ظرفیت روی اندازه و قیمت باتری هم تاثیرگذار  است و باتری های قوی تر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

اما نکات و  راه حل هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید به راحتی طول عمر باتری لپ  تاپ خود را افزایش دهید. 

اصول و نحوه صحیح قرار دادن لپ تاپ

یکی  از مواردی که بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند همین مورد است. شما  هنگام استفاده از لپ تاپ چگونه از آن استفاده می کنید؟ آیا سطحی که لپ تاپ  خود را بر روی آن قرار می دهید صاف است؟ آیا از کول پد استفاده می کنید؟  حرارت و گرما قاتل لپ تاپ شماست. اگر لپ تاپ خود را روی پا یا روی پتو و  فرش قرار دهید، در واقع به باتری لپ تاپ خود صدمه زده اید. سعی کنید هنگام  استفاده از لپ تاپ سطح صافی را برای آن انتخاب کرده و کول پد را فراموش  نکنید.

آیا حافظه ی باتری لپ تاپ واقعیت دارد؟

شاید  برای شما این تصور پیش آمده که تا زمان خالی شدن کامل باتری لپ تاپ آن را  مجددا به برق نزنید. در حقیقت صبر می کنید تا به پایین تر درصد ممکن رسیده و  سپس آن را به برق می زنید. در رابطه با باتری های نسل قدیمی تر شاید چنین  چیزی صدق می کرد، ولی برای باتری های نسل جدید خیر. باتری های نسل جدید  چنین حافظه ای ندارند و هر زمان می توانید لپ تاپ خود را به برق بزنید. حتی  باید بگوییم خالی شدن کامل باتری لپ تاپ به آن صدمه هم می زند.

اتصال مداوم به منبع برق

بد  نیست بدانید اگر لپ تاپ خود را هنگام رسیدن به شارژ 100% از منبع برق جدا  نکنید، هیچ آسیبی به باتری لپ تاپ شما نخواهد رسید. اما یک نکته ی مهم وجود  دارد. اگر لپ تاپ شما به شارژ 100 % رسیده و در حال پردازش های سنگینی با  آن هستید، بهتر است که باتری را از لپ تاپ جدا کنید. زیرا در چنین شرایطی  دمای لپ تاپ افزایش می یابد و با افزایش دما باتری لپ تاپ در معرض آسیب  قرار می گیرد.

هیچ گاه باتری لپ تاپ خود را دشارژ نکنید.

اگر  به طول عمر باتری لپ تاپ خود اهمیت می دهید، از دشارژ شدن کامل آن جلوگیری  کنید. هیچ گاه اجازه ندهید باتری لپ تاپ شما به 0 % برسد و خالی شود..  هنگامی که باتری به 20 الی 30  %رسید زمان مناسبی برای شارژ مجدد آن است.  این مورد به خصوص برای لپ تاپ های نسل جدید که از باتری لیتیومی برخوردار  هستند فوق العاده مهم است.

نحوه ی کالیبره کردن باتری لپ تاپ

 • ابتدا باتری لپ تاپ خود را تا 100 % شارژ کنید.
 • پس از شارژ کامل لپ تاپ حدود دو ساعت به آن استراحت دهید تا دمای دستگاه به پایین تر حد برسد.
 • لپ  تاپ را از برق جدا کرده و آن را برای رفتن خودکار به حالت هایبرنت هنگام  رسیدن شارژ باتری به 5 % تنظیم کنید. به عبارتی این حالت را روی پایین تر  میزان ممکن تنظیم کرده اما توجه داشته باشید که کمتر از 5% نباشد.
 • حال  لپ تاپ خود را روشن کرده و رها کنید. می توانید به وبگری و چک کردن ایمیل  های خود بپردازید یا آهنگی گوش کنید. دقت کنید امور سبک را انتخاب نمایید.
 • هنگامی که لپ تاپ به صورت خودکار به حالت هایبرنت رفت و خاموش شد، برای 5 ساعت یا بیشتر اجازه دهید استراحت کند.
 • حال لپ تاپ خود را به برق وصل کرده و بگذارید به شارژ 100% برسد.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد کالیبره کردن باتری لپ تاپ اصلا کار غلطی نیست و به بازدهی بهینه ی باتری آن کمک زیادی می کند.

چند نکته ی بسیار مهم برای بازدهی بیشتر باتری لپ تاپ

 • هنگام استفاده از لپ تاپ برای اولین بار اجازه دهید باتری شما به 100 % رسیده و برای مدت زمان 12 ساعت در شارژ باقی بماند.
 • هنگام  آغاز کار با لپ تاپ خود ابتدا دوشاخه ی شارژر را به پریز برق زده و سپس آن  را به لپ تاپ خود متصل کنید. این کار تا حد زیادی از نوسانات ناگهانی برق  جلوگیری می کند.
 • اگر به منبع برق دسترسی دارید، استفاده از شارژر  اولویت شما باشد و باتری لپ تاپ را کنار بگذارید. استفاده از باتری لپ تاپ  را به موارد ضروری محدود کنید.
 • اگر درخشش و میزان روشنایی صفحه ی لپ تاپ برای شما اهمیتی ندارد آن را روی حداقل میزان ممکن تنظیم نمایید.
 • ابزارهای  بلااستفاده ی خود را خاموش کنید. وای فای و بلوتوث را در صورت عدم استفاده  خاموش کنید. فراموش نکنید موس و سایر وسایل جانبی که به USB متصل کرده  اید، اگر استفاده نمی کنید خارج نمایید.
 • برای شارژ لپ تاپ همیشه از  شارژر اصلی دستگاه استفاده کنید و سراغ شارژر های دیگر نروید. استفاده از  شارژر های دیگر به لپ تاپ و باتری دستگاه شما آسیب جدی می رساند.
 • اگر  برای چند هفته با لپ تاپ خود کاری ندارید، باتری آن را جدا کرده و کنار  بگذارید. در این شرایط توجه داشته باشید که میزان شارژ آن حدود 40 % بوده و  باتری را در مکان خشک و خنک نگه داری کنید. رطوبت به باتری لپ تاپ شما  آسیب می رساند. دمای 0 تا 10 درجه ی سانتی گراد برای نگهداری باتری لپ تاپ  مناسب است.
 • رم لپ تاپ را افزایش دهید. هرچه رم لپ تاپ شما بالاتر باشد، فشار کمتری به باتری لپ تاپ شما وارد می شود.
 • محل اتصالات باتری و شارژ لپ تاپ را تمیز نگاه داشته و مرتب با آب و الکل تمیز کنید.
 • سراغ باتری های کارکرده برای لپ تاپ خود نروید.
 • اگر از چندین باتری برای لپ تاپ خود استفاده می کنید، به صورت دوره ای و مشترک از آنها استفاده نمایید.
 • هیچ گاه گوشی و سایر دستگاه های جانبی دیگر را با کمک لپ تاپ خود شارژ نکنید.
 • دیسک هایی که از آنها استفاده نمی کنید را از درایو دستگاه خود خارج نمایید.
 • هنگام  کار با لپ تاپ برنامه های پس زمینه ی اضافی را ببندید. فراموش نکنید که  باتری لپ تاپ شما برای هر کدام از این برنامه ها انرژی مصرف می کند.
 • از  درایو های SSD برای لپ تاپ خود استفاده نمایید. این درایو ها میزان مصرف  باتری را به طرز قابل توجهی کاهش می دهند و این یعنی عمر بیشتر باتری لپ  تاپ شما.

 

با دقت به موارد فوق میتوانید محافظت از باطری لپ تاپ خود را به خوبی انجام دهید.