ترافیک اینترنت چیزیه که اغلب کاربرای  اینترنت ایران در موردش اطلاعات درستی ندارن و تصورات غلطی درباره اش دارن .  از اونجایی که اینترنت ۳g هم دیگه تو ایران داره گسترش پیدا میکنه داشتن  اطلاعات دقیق درباره ترافیک اینترنت هم ضروریه . بنا براین من در این پست  می

تعریف علمی ترافیک اینترنت

به جریان داده ها Flow of Data در سراسر اینترنت ،  ترافیک اینترنت گفته میشه . جریان یا flow به  دنباله ای از بسته های دیتا گفته میشه که از یک پردازش در کامپیوتر مبدا  تولید و به سمت یک برنامه کاربردی در کامپیوتر مقصد حرکت میکنه . برای مثال  وقتی دارید یه فایل رو از یک سرور دانلود می کنید یک جریان flow بین  کامپیوتر شما و سرور به وجود میاد .

ترافیک اینترنت - تعریف دانلود و آپلود

ترافیک اینترنت – تعریف دانلود و آپلود 

به زبان  ساده ترافیک اینترنت یعنی تبادل اطلاعات بین دو تا دستگاه که به اینترنت  متصل هستن . در واقع ترافیک مجموعه ای از ارسال و دریافت اطلاعاته . مثلا  عکس ها و کلیپ هایی که دانلود میکنید و یا فایلی که برای کسی آپلود و ایمیل  می کنید جزء ترافیک اینترنت حساب میشه .

دانلود download یعنی چی ؟

پیش از  اینکه بگم download چیه لازمه معنی  load یعنی چی . Load در زبان انگلیسی  یعنی « بار » و بنابراین DownLoad یعنی « پایین گذاشتن بار » و یا به عبارت  ساده تر « خالی کردن بار » . خب این یه اصطلاح و منظور از « بار » همون  داده ها و اطلاعاتیه که شما می خواید دریافت کنید بنابراین واژه download  رو میشه دریافت اطلاعات ( از طریق اینترنت ) ترجمه کرد . اعلب کاربر تصور  می کنن که فقط  وقتی که روی دکمه ای با عنوان « دانلود » کلیک کردن ،  ترافیک اینترنت شون مصرف میشه اما این تصور کاملا اشتباهه . بعضیا به خاطر  همین اشتباه شون فک میکنن شرکت خدمات اینترنت شون ISP داره سرشون کلاه  میذاره . وقتی شما یکی از این کارا رو انجام بدین در واقع دارید دانلود می  کنید :

■ باز کردن صفحه گوگل ( یا هر سایت دیگه )

■ ذخیره کردن عکس ها ( راست کلیک می کنید و save رو می زنید )

■ گوش کردن به موسیقی یا رادیو های اینترنتی

■ تماشای ویدیو به صورت آنلاین

■ تماس از طریق نرم افزار ها ( مثه وایبر )

■ ارسال پیام از طریق نرم افزار ها ( مثه وایبر یا یاهو مسنجر )

■ چک کردن ایمیل ها ، پرداخت های بانکی و …

در یک جمله هر اطلاعاتی رو که از اینترنت به دست میارین دانلود download به حساب میاد .

آپلود Upload یعنی چی ؟

در بند  بالا توضیح دادم که واژه load به چه معناست و حالا باید بدونید آپلود  UpLoad چیه . ببینید همونطور که از ظاهر این اصطلاح مشخصه ، UpLoad دقیقا  برعکس دانلوده و  یعنی « ارسال اطلاعات » .هر وقت شما اطلاعاتی رو از  روی  دستگاه خودتون ( کامپیوتر ، لپ تاپ ، موبایل ، تبلت و … ) به مقصدی در  اینترنت ارسال کنید عمل آپلود انجام میشه و لازمه که یادآوری کنم آپلود هم  جزء ترافیک ایترنت تون حساب میشه . اما بعضیا تصور می کنن که آپلود فقط  زمانی اتفاق میوفته که دارن یه ایمیل میزنن و یا یه فایل رو تو یه ساتی  آپلود میکنن تا جایی استفاده کنن اما این تصور اشتباهه ! وقتی شما گوگل رو  باز می کنید و یک واژه رو تایپ می کنید و تا Enter رو میزنید در واقع یک  عمل آپلود انجام دادین ! به اندازه همون واژه از ترافیک اینترنت تون کسر  میشه .

روش کنترل ترافیک اینترنت

برای کنترل ترافیک اینترنت تون می تونید از یکی از این دو تا روش استفاده کنید :

■ کنترل ترافیک از طریق حساب کاربری ISP

در این  روش شما وارد حساب کاربری تون در سایت شرکت خدمات دهنده اینترنت تون میشید و  از بخش ریز مصرف می تونید ببینید که چقدر از ترافیک شما مصرف شده و چقدر  باقی مونده . شرکت های درست و حسابی یه بخش دارن که گزارش کامل تری از مصرف  ترافیک ایترنت تون رو در اختیار تون میذارن .

■ با استفاده از نرم افزار های کنترل ترافیک اینترنت

نرم افزار  های زیادی برای کنترل ترافیک اینترنت وجود دارن که همه شون کم حجمن و خیلی  راحت می تونید دانلود کنید . این نرم افزار ها میزان آپلود و دانلود تون  رو بهتون نشون میدن و از این طریق می تونید بفهمید که چقدر از ترافیک  اینترنت تون داره استفاده میشه .