امروزه از انواع مختلف حافظه ها برای ذخیره  سازی اطلاعات کاربران استفاده می شود . دسته بندی های متفاوتی برای گروه  بندی انواع حافظه های غیر فرّار وجود دارد . در این مقاله سعی داریم به  معرفی انواع حافظه های اینترنال و اکسترنال که استفاده عمومی دارند  بپردازیم

حافظه  غیر فرّار به نوعی از حافظه اطلاق می گردد که در اثر خاموشی کامپیوتر ،  اطلاعات خودش را از دست ندهد . ابزار های ذخیره سازی دیتا ، وظیفه نگهداری  از اطلاعات و برنامه های کاربران را در قالب مجموعه ای از صفر و یک ها بر  عهده دارند . جالب است بدانید با اینکه بخش اصلی دیتای مورد نظر برای  پردازش و یا نمایش روی این نوع از حافظه قرار دارد ، اما راه مستقیمی برای  دسترسی از / به پردازنده به / از این حافظه وجود ندارد . از منظر روش ذخیره  سازی اطلاعات روی حافظه های غیر فرّار ، آنها به دو دسته HDD و SSD تقسیم  بندی می شوند . 

هارد دیسک HDD چیست؟

هارد HDD ، ابزار الکترومکانیکی  ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر محسوب می گردد . این نوع حافظه دارای یک  یا چند صفحه مدور به نام پلاتر است . پلاترها ، صفحات دایره ای شیشه ای ،  آلومینیومی یا سرامیکی هستند که سطحشان با پوشش بسیار نازک فلزی پوشیده شده  است .

در  قسمت بالایی و پایینی هر پلاتر ، یک هد برای خواندن و نوشتن دیتای کاربران  قرار دارد که با استفاده از یک موتور با فاصله حداقل سه نانومتری به سرعت  روی پلاترها حرکت می کند و به زبان علمی تر وظیفه تبدیل میدان مغناطیسی  پلاتر را به جریان الکتریکی و یا برعکس بر عهده دارد . مجموعه پلاتر ، هد ،  موتور گردان و سایر قطعات در محفظه ای مقاوم و به دور از گرد و غبار قرار  دارند . 

جا دارد به نکته جالبی اشاره  نماییم . اطلاعات به صورت یک جا روی ترک های متوالی یا یک سکتور ذخیره نمی  شوند . در بخشی از هارد دیسک HDD ، نقشه ای از سکتور های استفاده شده و  سکتورهای خالی از دیتا قرار دارد . نام این نقشه FAT یا به طور کامل File  Allocation Table است . وقتی کامپیوتر قصد ذخیره اطلاعات روی هارد HDD را  دارد ، با مراجعه به این نقشه ، فضاهای خالی را یافته و هد را دقیقا به  ابتدای آن ترک منتقل می نماید . برای بازیابی اطلاعات همین فرایند به صورت  برعکس انجام می گردد .

در هنگام خرید هارد دیسک یا HDD به چند نکته توجه نمایید :

  

1) ابعاد : هارد  دیسک های HDD اینترنال رایج در دو سایز ارائه می گردند . 3.5 اینچی که  مناسب استفاده در داخل کیس ها هستند و 2.5 اینچی که مناسب استفاده در داخل  لپ تاپ ها می باشند . 

2) RPM : این مولفه نشانگر سرعت چرخش پلاتر در دقیقه می باشد . هرچه این مولفه  بزرگتر باشد ، نشان از دسترسی سریع تر به سکتور اطلاعات دارد . به عنوان  مثال هارد دیسکی با RPM 7200  سریع تر از هارددیسکی با RPM 5400 به اطلاعات  دسترسی خواهد داشت ، بنابراین عملکرد هارددیسکی با RPM بالاتر ، سریع تر و  سرعت انتقال اطلاعات آن بیشتر خواهد بود .

3) ظرفیت : کامپیوترها بدون به کارگیری حجم مناسبی از ظرفیت ذخیره سازی ، به سختی  توانایی انجام عملیات ها و نمایش نتایج را خواهند داشت . البته نوع کارکرد  کامپیوترها نیز در این باره بی تاثیر نمی باشد . ظرفیت ذخیره سازی حافظه  های HDD از چند مگابایت تا چند صد گیگابایت و حتی چند ترابایت متغیر است .  هرچه برنامه هایی با حجم دیتای بالاتر و یا اطلاعات شخصی بیشتری مانند فایل  تصاویر ، ویدئو ، موسیقی و ... را روی سیستم خود ذخیره نمایید ، نیاز به  ظرفیت بالاتری از هارد دیسک خواهید داشت . با توجه به افزایش کیفیت خروجی  های نرم افزارها و به تبع آن افزایش حجم آنها ، امروزه استفاده از هارددیسک  های HDD حداقل یک ترابایتی برای کامپیوترها مرسوم است . 

  

4) کش (cache) : کش یا همان حافظه موقت مانند کش در پردازنده ها وظیفه نگهداری از اطلاعاتی  را خواهد داشت که اخیرا مراجعه بیشتری به آنها بوده است . هرچه ظرفیت کش  بالاتری در هارددیسک مورد نظر شما به کار گرفته شده باشد ، آن حافظه عملکرد  سریع تری خواهد داشت . 

5) رابط : هارددیسک های قدیمی از کابل IDE برای اتصال به مادربورد استفاده می کردند .  اما امروزه از فناوری های جدیدتر و سریع تر PATA و SATA بر پایه IDE  استفاده می گردد . در میان PATA و SATA ، رابط PATA از فناوری قدیمی تری  بهره می برد که در بهترین حالت سرعت انتقال اطلاعات آن به 133 مگابایت در  ثانیه می رسد . امروزه بیشتر هاردد یسک ها و مادربوردها از کابل SATA برای  اتصال هارددیسک به سیستم استفاده می کنند که علاوه بر اشغال فضای کمتر ،  سرعت انتقال داده در آن دو برابر بیشتر از PATA است ، به طور مثال کمترین  سرعت انتقال اطلاعات با این فناوری 150 مگابایت در ثانیه و بیشترین مقدار  آن 600 مگابایت در ثانیه است . ضمنا اگر از هارد دیسک HDD و کامپیوتری با  پشتیبانی از SATA استفاده نمایید ، بدون اینکه کامپیوتر خود را خاموش کنید ،  می توانید حافظه را به سیستم خود متصل نموده و استفاده کنید . 

هارد دیسک HDD با حافظه پرسرعت SSD چه تفاوت هایی دارد ؟

حافظه SSD چیست ؟

حافظه های پرسرعت Solid-State  Drive یا به اختصار SSD ، نسل جدیدی از ابزار ذخیره سازی اطلاعات هستند .  SSD با به کارگیری حافظه بسیار سریع تر و مبتنی بر فلش ، راه خود را به  میان حافظه های کامپیوتری گشود . این نوع حافظه به دلیل زمان پایین تر  دسترسی به اطلاعات و پاسخ دهی سریع تر به درخواست های سیستم عامل ، به سرعت  در میان دوستداران فناوری راه یافت . 

چیپ های حافظه روی SSD ، قابل  مقایسه با حافظه RAM هستند . برعکس هارد HDD که از پلاتر های مغناطیسی به  عنوان بستر ذخیره اطلاعات استفاده می کرد ، این نوع حافظه از شبکه ای از  سلول های فلش از نوع NAND استفاده می کند . به هرکدام از این شبکه ها ،  اصطلاحا بلاک می گویند . هر بلاک توانایی ذخیره سازی 256 کیلوبایت تا 4  مگابایت اطلاعات را داراست . کنترلر SSD آدرس دقیق هرکدام از بلاک ها را  دارد . بنابراین وقتی سیستم عامل دستور دسترسی به فایل خاصی را می دهد ، آن  اطلاعات بلافاصله در اختیارش قرار می گیرد . نسبت به هارد HDD ، حافظه های  SSD زمانی را برای نوشتن / خواندن اطلاعات هدر نمی دهند ، زیرا زمان  دسترسی به اطلاعات در این نوع حافظه در حد نانوثانیه است . 

  

  

حافظه های گران قیمت SSD در  بسیاری از زمینه های کاری و ... سودمندی بسیاری از خود نشان داده اند . به  عنوان مثال در ادامه به برخی از آن موارد می پردازیم .

• کسب و کارها : شرکت هایی که با حجم زیادی از اطلاعات سروکار دارند مانند شرکت های برنامه  نویسی یا تحلیل داده ، معمولا با تکیه بر ویژگی زمان دسترسی پایین به  اطلاعات و سرعت انتقال بالا از حافظه های SSD بهره می برند .

• بازی : کامپیوترهای  گیمینگ همواره عاملی برای جا به جایی مرزهای فناوری کامپیوتری بوده اند .  با توجه به اینکه گیمرها علاقه وافری به کسب تجارب بهتر در بازی ها دارند ،  از خرید تجهیزات نسبتا گران قیمتی که این تجربه را در اختیارشان قرار می  دهد ، چشم پوشی نمی کنند . این مسئله خود دلیلی بر استفاده از حافظه های  SSD با ظرفیت ذخیره سازی بالا خواهد بود تا سرعت بارگذاری بازی ها و ذخیره  سازی مراحل ، کاراکترها ، نقشه ها و به طورکلی بافت بازی سریع تر صورت گیرد  . 

• کامپیوترهای قابل حمل : حافظه پرسرعت SSD نیاز به مصرف انرژی پایین تری دارد ، بنابراین استفاده  از آن در دستگاه هایی همچون لپ تاپ و تبلت که از باتری برای تامین انرژی  استفاده می کنند ، توجیه منطقی خواهد داشت . ضمنا چون از قطعات ذخیره سازی  اطلاعات هارد دیسک HDD مانند هد ، پلاتر و ... استفاده نمی کند ، در اثر  شوک هایی مانند افتادن دستگاه کامپیوتری ، احتمال از دست رفتن دیتا تقریبا  صفر خواهد بود .

انواع حافظه های پرسرعت اس اس دی - SSD M.2 - SSD SATAmSATA - SSD

  

در زمان خرید حافظه SSD ممکن  است با اصطلاحاتی مانند mSATA یا PCIe روبرو شوید . این اصطلاحات به رابط  هایی برای اتصال این حافظه به سیستم کامپیوتری اشاره دارند که در ادامه به  آنها می پردازیم . 

SSD های PCIe و NVMe : رابط PCI Express یا به اختصار PCIe به طور معمول برای اتصال کارت های  گرافیک ، شبکه و یا هر ابزار جانبی با کارکرد بالا به کامپیوتر استفاده می  شود . این رابط پهنای باند بالا و تاخیر پایین دارد ، بنابراین شرایطی عالی  برای ارتباط بسیار سریع بین حافظه SSD ، پردازنده و رم ایجاد می نماید .  SSDهایی که از این نوع رابط استفاده می کنند ، از استاندارد حافظه های  غیرفرّار سریع یا به اختصار NVMe بهره می برند . حافظه هایی از نوع NVMe  سرعت بالاتری را در خواندن / نوشتن اطلاعات دارند و حتی تاخیر کمتری را نیز  نسبت به SATA ، ایجاد می کنند . NVMe ، توان انتقال دیتا با سرعت 16  گیگابایت در ثانیه را دارد . البته در عمل با استفاده از چندین کانال موازی  ، توانایی انتقال اطلاعات را تا حداکثر چهار گیگابایت در ثانیه فراهم کرده  است . 

mSATA III ، SATA III و SSDهای سنتی : SATA رابطی قدیمی تر است که به طور اختصاصی برای اتصال حافظه ها ساخته شده  است . این رابط امکان انتقال با سرعت حداکثر شش گیگابایت در ثانیه را  فراهم می کند . الیته با ورود NVMe که مزایای بیشتری را ارائه می کند ،  SATA از رقابت جا مانده است . با این حال ، در صورت ارتقاء هارد دیسک HDD  کامپیوترهای قدیمی به حافظه SSD و اتصال آن از طریق رابط SATA ، همچنان می  توانید از مزایای این حافظه پرسرعت بهره ببرید . 

ظرفیت ذخیره سازی حافظه های  SSD ، از حدود 32 گیگابایت شروع و تا 5 ترابایت ادامه دارد . پس از جا به  جایی هارد دیسک قدیمی با SSD متوجه تفاوت بزرگ سرعت خواهید شد . به طور  مثال ، طی آزمایشی روی یک کامپیوتر نسبتا قدیمی با جابه جایی هارد دیسک به  SATA SSD ، زمان روشن شدن دستگاه از 79 ثانیه به 17 ثانیه و بارگذاری بازی  GTA V از 133 ثانیه به 25 ثانیه رسید . 

با وجود تمام این مزایا ،  SSDها مانند هر ابزاری به رسیدگی نیز نیاز خواهند داشت . توصیه اول اینکه  هرگز از ابزار defragmentation قدیمی روی این نوع حافظه استفاده نکنید .  زیرا نه تنها نیازی به این کار نیست ، بلکه با انجام آن ممکن است به ساختار  SSD آسیب برسانید . توصیه دوم استفاده از TRIM می باشد تا از سرعت کارکرد  SSD اطمینان حاصل نمایید . TRIM دستوری است که نشان خواهد داد کدام بلاک  های دیتا پس از استفاده قابل پاکسازی خواهند بود . این کار علاوه بر افزایش  سرعت کار آن ، بر عمر این حافظه نیز می افزاید . 

اصطلاح بد سکتور را احتمالا شنیده اید . علت این اتفاق ناخوشایند ، به دو دسته "فیزیکی" و "منطقی" تقسیم می گردد . 

بد سکتور فیزیکی زمانی رخ می  دهد که هد با سطح دیسک گردان هارد HDD برخورد داشته باشد ، گرد و غبار بر  روی سکتور مربوطه نشسته باشد و یا خود هارد دیسک دچار آسیب فیزیکی و  فرسودگی شده باشد . در حافظه های SSD به دلیل فرسودگی سلول حافظه این اتفاق  رخ می دهد . اگر در اثر فرسودگی این اتفاق رخ دهد ، امکان تعمیر هارددیسک  وجود نخواهد داشت . 

بد سکتور منطقی زمان رخ می  دهد که یک کلاستر از حافظه به درستی کار نکند . وقتی که سیستم عامل سعی در  خواندن اطلاعات از سکتور حافظه را دارد ، اما کد تصحیح خطا (ECC) آن با  محتوای سکتور هم خوانی ندارد ، خبر از وقوع مشکل بد سکتور می دهد . اما  نگران نباشید ،  زیرا بر خلاف بد سکتور فیزیکی ، با صفرنویسی روی سکتورهای  حافظه یا اصطلاحا فرمت سطح پایین (low-level format) ، این مشکل قابل حل  خواهد بود .