توانند عملکرد اینترنت خود را در برخی موارد سرعت بخشند.

ما برای کمک اینجا هستیم. بیایید برخی از نکات کلی ویندوز را بررسی کنیم تا امیدواریم سرعت اینترنت شما در رایانه Windows شما سریعتر شود.

اول: سرعت اتصال خود را آزمایش کنید

برای شروع ، به Speedtest.net بروید تا سرعت و کیفیت اتصال خود را اندازه گیری کنید. به سادگی بر روی دکمه Go کلیک کنید و یک دقیقه به برنامه زمان دهید تا اجرا شود.


سه آمار مربوط به اتصال به اینترنت را مشاهده خواهید کرد:

  • پینگ ، که تأخیر نیز نامیده می شود ، تعداد میلی ثانیه ای است که برای دریافت پاسخ پس از ارسال درخواست به سرور ، طول می کشد. هرچه این عدد کمتر باشد ، ارتباط شما با آن سرور بهتر است. این امر به ویژه در بازی های ویدئویی آنلاین بسیار مهم است ، زیرا یک پینگ بالا منجر به تأخیر می شود.
  • سرعت بارگیری ، بر حسب مگابیت بر ثانیه (مگابیت بر ثانیه) اندازه گیری می شود ، این است که رایانه شما چقدر سریع می تواند داده ها را از سرورهای راه دور دریافت کند. هرچه سرعت بارگیری شما بیشتر باشد ، سریعتر می توانید فایلها را بارگیری کنید ، ویدئو را پخش کنید و موارد مشابه.
  • سرعت بارگذاری ، همچنین بر حسب مگابیت بر ثانیه اندازه گیری می شود ، این است که رایانه شما چقدر سریع می تواند داده ها را به دستگاه های دیگر در اینترنت ارسال کند. هرچه این سرعت بیشتر باشد ، می توانید کارهایی مانند بارگذاری فایل ها در وب سایت را سریعتر انجام دهید. این تعداد معمولاً از سرعت بارگیری شما کمتر است زیرا اکثر فعالیت های آنلاین حول بارگیری ها می چرخد.

بیشتر بخوانید:سرعت اینترنت شما باید چقدر سریع باشد؟

با استفاده از این موارد ، ما اغلب از عبارت پهنای باند برای توصیف میزان اطلاعاتی که می توانید از طریق اینترنت در مدت زمان معینی منتقل کنید ، استفاده می کنیم.

به پهنای باند مانند یک لوله آب که به خانه شما منتهی می شود فکر کنید. اگر فردی بخواهد دوش بگیرد ، تجربه دلپذیری را تجربه خواهد کرد. اما با استفاده شش نفر از آب به طور همزمان در مکان های مختلف ، فشار برای همه کاهش می یابد.

پهنای باند شبکه نیز به همین ترتیب کار می کند. یک دستگاه بارگیری فایل های بزرگ مشکلی ندارد. اما وقتی شش دستگاه در شبکه خود دارید که همگی سعی می کنند ویدیوی 4K را پخش کنند ، بازی های آنلاین انجام دهند ، و هر کدام به طور همزمان ، هر کدام فقط می توانند از بخشی از پهنای باند کل استفاده کنند.

حال ، اجازه دهید برخی از تغییراتی را که می توانید برای بهبود سرعت اینترنت خود در ویندوز انجام دهید ، مرور کنیم. در حالی که نمی توانید به طور جادویی سرعت ISP خود را افزایش دهید ، اما می توانید از پهنای باند در دسترس خود استفاده بهتری کنید.

1. بستن برنامه های شبکه سنگین

همانطور که گفته شد ، اگر یک برنامه به شدت از شبکه استفاده می کند ، برنامه های دیگر آسیب می بینند. به همین دلیل ، هنگامی که سرعت کندی را تجربه می کنید ، باید بررسی کنید که چه برنامه هایی از اتصال شبکه شما استفاده می کنند و در صورت لزوم آنها را ببندید.

برای انجام این کار در ویندوز ، Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا Task Manager باز شود. در صورت نیاز روی More details کلیک کنید تا پنجره گسترش یابد. در مرحله بعد ، در برگه Processes ، روی سربرگ Network کلیک کنید تا برنامه های در حال اجرا بر اساس میزان استفاده از شبکه مرتب شوند.


اگر چیزی از پهنای باند بیش از حد استفاده می کند ، باید آن را ببندید تا منابع دیگر برنامه ها آزاد شود. این امر به ویژه در صورت تمایل به انجام فعالیت های شبکه ای مانند بازی آنلاین یا بارگذاری ویدیو بسیار مهم است.

برخی از مجرمان رایج شبکه عبارتند از:

  • سرویس های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox همگام سازی بسیاری از پرونده ها
  • نرم افزار تورنت
  • بارگیری فایل ها در مرورگر شما
  • تماشای ویدئو ، به ویژه در کیفیت 4K
  • جریان به سرویسی مانند Twitch

2. سایر دستگاه های موجود در شبکه خود را مرور کنید

اگر همچنان پس از بستن برنامه ها اتصال شبکه آهسته را تجربه می کنید ، ممکن است مشکل از دستگاه دیگری در شبکه شما باشد. شاید شخص دیگری در رایانه لوحی خود Netflix را پخش کند ، فایل ها را در رایانه خود بارگیری کند یا بازی هایی را روی کنسول خود انجام دهد.

در این موارد ، باید با سایر افراد خانه خود مشورت کنید. امیدوارم بتوانید سیستم های آنها را با نکات ذکر شده در اینجا تغییر دهید یا راهی برای به اشتراک گذاری بهتر پهنای باند ارائه دهید.

همچنین عاقلانه است که مجرمان متداولی را که باعث کند شدن شبکه Wi-Fi شما می شوند بررسی کنید . اگر می خواهید چندین دستگاه بصورت آنلاین و همزمان فعالیت های شبکه ای را همزمان انجام دهند ، به یک طرح اتصال بهتر با ارائه دهنده خود نیاز داشته باشید.

3. کانال Wi-Fi خود را تغییر دهید

روتر بی سیم شما با استفاده از یک کانال خاص پخش می کند. به دلیل تعداد زیادی از دستگاه هایی که از Wi-Fi استفاده می کنند و تعداد شبکه هایی در مناطق شلوغ مانند مجتمع های آپارتمانی ، کانال های خاصی می توانند با تداخل مواجه شوند.

اگر فقط هنگام اتصال به Wi-Fi سرعت اینترنت پایین را تجربه می کنید ، ایجاد تغییرات در کانال ممکن است مشکل شما را بهبود بخشد. برای اطلاع از دستورالعمل ، راهنمای کامل ما را برای تغییر کانال Wi-Fi روتر خود مشاهده کنید .

4. Windows Update's Delivery Options را تنظیم کنید

Windows Update در Windows 10 دارای ویژگی اشتراک گذاری همتا به همتا است. این به رایانه ها این امکان را می دهد که به روزرسانی هایی را که بارگیری می کنند با دستگاه های دیگر به اشتراک بگذارند. در حالی که از نظر تئوری ایده خوبی است ، اما می تواند پهنای باند را نیز هدر دهد.

برای تنظیم این گزینه ، به قسمت Settings> Update & Security> Delivery Optimization بروید . در اینجا ، می توانید با غیرفعال کردن نوار لغزنده اجازه بارگیری از سایر رایانه ها ، ویژگی اشتراک گذاری به روزرسانی را به طور کامل غیرفعال کنید .

در صورت تمایل ، می توانید این را فعال کرده و رایانه های شخصی را در گزینه شبکه محلی من انتخاب کنید. این مانع از به روزرسانی سیستم شما در رایانه های تصادفی در اینترنت می شود ، در حالی که هنوز آنها را به رایانه های دیگر شبکه شما ارسال می کند. برای خانه هایی با چندین سیستم ویندوز 10 ، این می تواند پهنای باند کلی را برای به روز رسانی کاهش دهد.


برای تنظیم بیشتر پهنای باند مورد استفاده ویندوز 10 ، روی پیوند گزینه های پیشرفته در زیر این دکمه ها کلیک کنید. این صفحه چک باکس ها و لغزنده هایی را در اختیار شما قرار می دهد تا میزان استفاده از پهنای باند ویندوز هنگام بارگیری به روزرسانی ها در پس زمینه یا پیش زمینه را محدود کنید. همچنین می توانید میزان استفاده از ویژگی به اشتراک گذاری به روز رسانی برای بارگذاری را محدود کنید.


5. استفاده از پهنای باند را برای برنامه ها محدود کنید

محدود کردن Windows Update بسیار عالی است. شما باید همین کار را برای سایر برنامه ها انجام دهید. برخی ، مانند برنامه های پشتیبان و ذخیره سازی ابری ، به شما امکان می دهند استفاده از پهنای باند را در تنظیمات آنها محدود کنید.

به عنوان مثال ، با Dropbox ، می توانید روی نماد آن در سینی سیستم خود کلیک کنید ، سپس روی نماد نمایه خود کلیک کرده و Preferences را انتخاب کنید . در پنجره ظاهر شده ، برگه Bandwidth را انتخاب کنید و می توانید میزان بارگیری و میزان بارگذاری را محدود کنید .


اگر می خواهید استفاده از پهنای باند برنامه ای را که این گزینه داخلی ندارد محدود کنید؟ ما برنامه هایی را پوشش می دهیم که به شما امکان می دهد برنامه های پهنای باند اینترنت را در Windows محدود کنید.

برای اینکه بدانید کدام برنامه ها بیشترین اطلاعات را در رایانه شما استفاده می کنند ، به تنظیمات> شبکه و اینترنت> وضعیت بروید . در بالای صفحه ای که اتصال فعلی خود را مشاهده می کنید ، روی دکمه استفاده از داده کلیک کنید و تجزیه استفاده از برنامه را مشاهده خواهید کرد. این به شما این ایده را می دهد که ممکن است لازم باشد کدامیک را محدود کنید.


6. اتصالات Metered را غیرفعال کنید

ویندوز 10 به شما این امکان را می دهد که یک اتصال را اندازه گیری شده تنظیم کنید. به عنوان مثال ، وقتی می خواهید میزان داده ای را که از یک ارائه دهنده تلفن همراه خود در یک نقطه اتصال Wi-Fi استفاده می کنید ، ذخیره کنید. اما اگر به طور تصادفی این گزینه را برای شبکه خانگی خود فعال کرده اید ، برنامه ها و ویژگی های خاصی می توانند سرعت خود را برای ذخیره داده ها کاهش دهند.

برای مشاهده اینکه آیا اتصال شبکه فعلی شما اندازه گیری شده است یا خیر ، دوباره از تنظیمات> شبکه و اینترنت دیدن کنید. در برگه وضعیت ، روی دکمه Properties که در زیر نام اتصال فعلی شما ظاهر می شود ، کلیک کنید . در این منو ، تحت عنوان اتصال Metered ، در صورت فعال بودن نوار لغزنده Set as metered connection را غیرفعال کنید .


پس از خاموش شدن ، ببینید آیا اتصال شبکه شما آنطور که انتظار دارید رفتار می کند یا خیر.

7. سرور DNS خود را تغییر دهید

اگر هیچ چیز در بالا برای افزایش سرعت Wi-Fi شما کار نکرده است ، ممکن است سرورهای DNS را که رایانه شما (یا کل شبکه) از آنها استفاده می کند تنظیم کنید. DNS یا سیستم نام دامنه ، پروتکلی است که نام وب سایت های قابل خواندن توسط انسان (مانند makeuseof.com ) را به آدرس های IP قابل خواندن رایانه (مانند 34.233.102.111 ) ترجمه می کند.

هنگامی که کامپیوتر شما مجبور به درخواست DNS می شود ، از طریق سروری مجهز به این هدف عبور می کند. احتمالاً به طور پیش فرض از سرور DNS ISP شما استفاده می کند ، اما اغلب می توانید با استفاده از سرور DNS دیگر سرعت مرور خود را افزایش دهید .

برای انجام این کار ، Control Panel را در منوی Start تایپ کنید تا آن ابزار باز شود. در صورت نیاز فیلد View by را در بالا سمت چپ به نمادهای بزرگ یا نمادهای کوچک تغییر دهید ، سپس Network and Sharing Center را انتخاب کنید . در آنجا ، در کنار متن Connections ، روی پیوند با نام اتصال خود کلیک کنید.

در پنجره ظاهر شده ، روی دکمه Properties در پایین کلیک کنید. در لیستی که ظاهر می شود ، روی پروتکل اینترنت نسخه 4 دوبار کلیک کنید . سپس ، در پایین ، دکمه Use the following DNS آدرسهای سرور را انتخاب کنید.


در اینجا باید آدرس سروری را که می خواهید استفاده کنید وارد کنید. برای شروع ، DNS عمومی Google را امتحان کنید. آدرس های زیر را برای استفاده از آن وارد کنید:

  • سرور DNS ترجیحی: 8.8.8.8
  • سرور DNS جایگزین: 8.8.4.4

پس از اتمام کار ، روی OK کلیک کنید ، و با موفقیت سرور DNS خود را برای رایانه خود روشن کرده اید. این که آیا این تفاوت عمده ای ایجاد می کند یا نه بستگی به موقعیت مکانی و ISP شما دارد. اگر گزینه Google کمکی نکرد ، ممکن است بخواهید سرور DNS دیگری را امتحان کنید .

8. عیب یابی بیشتر اینترنت را امتحان کنید

ما برخی از ترفندهای مفید ویندوز را برای بهبود سرعت شبکه شما بررسی کرده ایم. اما اگر هنوز از سرعت کند رنج می برید ، ممکن است به آزمایش بیشتری نیاز داشته باشید.

در این حالت ، باید بررسی کنید که وقتی سرعت اتصال Wi-Fi کاهش می یابد چه باید بکنید . اگر همواره سرعت Wi-Fi بسیار کندی را تجربه می کنید ، ممکن است زمان خرید یک روتر جدید فرا رسیده باشد.

همانطور که دیدید ، بسیاری از این مسائل مربوط به Wi-Fi است. اگر به طور کلی می توانید رایانه خود را با کابل اترنت به روتر خود متصل کنید ، انجام این کار به طور قابل توجهی عملکرد اینترنت شما را بهبود می بخشد. هنگام استفاده از اترنت ، سرعت بیشتری به آنچه فهرست ISP شما نشان می دهد نزدیک می شوید.

اکنون می دانید چگونه سرعت اینترنت خود را سریعتر کنید

ما چندین تنظیمات ویندوز را بررسی کرده ایم که می تواند اتصال اینترنت شما را بهبود بخشد. امیدوارم سرعت فعلی شما را به سطح قابل قبولی برسانند.

با این حال ، مهم است که توجه داشته باشید که اصلاحات اینترنتی مانند این می تواند تا این حد پیش برود. سرعت اتصال شما هرگز از آنچه برای ISP خود پرداخت می کنید فراتر نخواهد رفت. اگر در منطقه ای دور افتاده زندگی می کنید و بنابراین از نوع اتصال کند مانند DSL استفاده می کنید ، یا برنامه اینترنت ارزان دارید ، ممکن است لازم باشد برای بهبود سرعت خود به ارائه دهنده دیگری مراجعه کرده یا برنامه خود را ارتقا دهید.

در موارد دیگر ، ممکن است هنگام اتصال به اینترنت کل رایانه شما کند شود. این یک مشکل جداگانه است.