1. همه اتصالات کابل فیزیکی را بررسی کنید

قبل از اینکه به سراغ عیب یابی عمیق بروید ، ابتدا اصول اولیه را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل شارژ را محکم در درگاه شارژ لپ تاپ خود قرار داده اید.

سپس اتصال آن را به پریز دیواری مجدداً بررسی کنید-در صورت عدم کارکرد پریز فعلی ، یک سوکت دیگر را امتحان کنید. اگر به پریز برق وصل هستید ، به جای آن مستقیماً به پریز برق وصل شوید.

فراموش نکنید که اتصالی را که کابل به آداپتور AC متصل می شود نیز مرور کنید. اگر کسی روی آن قدم بزند یا به مرور زمان کشیده شود ، می تواند شل شود.

2. باتری را بردارید و به برق متصل شوید

در مرحله بعد ، باید تعیین کنید که باتری لپ تاپ شما کار می کند یا خیر. اگر لپ تاپ شما دارای باتری قابل جابجایی است ، آن را به طور کامل از دستگاه خود خارج کنید. معمولاً می توانید این کار را با کشیدن چند زبانه در قسمت زیرین دستگاه انجام دهید. اگر از روند کار مطمئن نیستید ، دفترچه راهنما یا دستورالعمل های Google را برای مدل خاص خود بررسی کنید.

شما همیشه باید کامپیوتر خود را قبل از برداشتن باتری خاموش کنید ، اگر هنوز از بین نرفته است. شارژر و لوازم جانبی متصل را نیز از برق بکشید.

پس از برداشتن باتری ، دکمه روشن / خاموش را چند لحظه نگه دارید تا شارژ باقی مانده در سیستم پاک شود. پس از انجام این کار ، شارژر را وصل کرده و سعی کنید لپ تاپ خود را روشن کنید.

اگر به طور معمول به این شکل کار می کند ، مشکل شارژ باتری شما است. مطمئن شوید که قسمت باتری تمیز است ؛ در صورت لزوم هرگونه ماده خارجی موجود در آن را پاک کنید. سپس باتری را در محفظه خود قرار دهید و مطمئن شوید که همه مخاطبین در یک خط قرار گرفته اند. اگر این مشکل را برطرف نکرد ، به احتمال زیاد یک باتری خالی دارید که باید آن را تعویض کنید.

در صورتی که لپ تاپ شما باتری قابل جابجایی ندارد ، می توانید دستگاه خود را باز کرده و خودتان آن را خارج کنید. با این حال ، انجام این کار به احتمال زیاد گارانتی شما را باطل می کند و در صورت اشتباه می توانید آسیب جدی به رایانه خود وارد کنید. در این موارد ، بهتر است کامپیوتر خود را نزد تکنسینی ببرید که بتواند با استفاده از ابزارهای حرفه ای باتری را تجزیه و تحلیل کند.

مربوط:چگونه از باتری لپ تاپ غیر قابل جابجایی خود مراقبت کنیم

3. مطمئن شوید که از شارژر و پورت مناسب استفاده می کنید

در ادامه ، باید در مرحله بعد بررسی کنید که آیا قدرت (و مقدار کافی از آن) به لپ تاپ شما می رسد.

مطمئن شوید که شارژر خود را به درگاه مناسب لپ تاپ وصل کرده اید. بسیاری از لپ تاپ ها فقط یک نقطه برای پلاگین شارژ دارند ، اما اگر رایانه جدیدتری دارید ، ممکن است از USB-C برای شارژ استفاده کند.

در این مورد ، تمام پورت های USB-C را روی لپ تاپ خود امتحان کنید ، زیرا برخی از آنها فقط برای انتقال داده است. برخی از رایانه ها دارای نماد قدرت کمی در کنار درگاه مناسب شارژ هستند.

برای بهترین نتیجه ، باید از شارژر اصلی همراه لپ تاپ خود استفاده کنید. شارژرهای تقلبی می توانند به باتری شما آسیب برسانند و باعث آسیب دائمی شوند. مدل های شخص ثالث ممکن است از وات مناسب استفاده نکنند ، که می تواند منجر به شارژ بسیار کم لپ تاپ شما یا اصلاً شود. این امر به ویژه در مورد کابل های USB-C صادق است ، زیرا برخی از آنها قصد ندارند دستگاه هایی به بزرگی یک لپ تاپ را شارژ کنند.

اگر شارژر مناسب برای دستگاه خود ندارید ، برای مشاوره در مورد خرید یک دستگاه جدید به قسمت شماره 8 زیر مراجعه کنید.

4. کابل و پورت های خود را از نظر آسیب بررسی کنید

حتی اگر قبلاً یک بررسی اجمالی برای مسائل مربوط به اتصال کابل انجام داده اید ، بهتر است اکنون سیم برق را به طور کامل بررسی کنید. یک سیم آسیب دیده می تواند مشکل "وصل شود ، شارژ نشود" را ایجاد کند.

تمام طول سیم برق لپ تاپ خود را برای خراب شدن یا آسیب های دیگر به پایین نگاه کنید. سعی کنید آن را بگیرید تا ببینید آیا قطعاتی احساس می کند برآمدگی دارد یا در غیر این صورت بدشکل شده است. همچنین ایده خوبی است که قسمت آداپتور AC شارژر را بویید - اگر بوی سوختگی احساس کردید ، چیزی در داخل جعبه خراب شده است و باید شارژر را تعویض کنید. برای ایمنی خود ، فوراً از هرگونه شارژری که بیش از حد داغ می شود یا بوی سوزش دارد استفاده نکنید.

در نهایت ، نگاهی به پورت شارژر لپ تاپ خود بیندازید. هنگام اتصال شارژر باید از تناسب اندکی برخوردار باشید. اگر احساس می کنید شل شده است ، سعی کنید کمی آن را تکان دهید تا ببینید آیا می توانید ارتباط خوبی برقرار کنید.

همچنین وجود آوار در داخل پورت را بررسی کنید ، که می تواند مانع ایجاد یک اتصال محکم شود. یک چراغ قوه را به درگاه بکشید تا خاک یا سایر مواد زائد را بررسی کنید ، که می تواند مانع انجام وظیفه دوشاخه شود.

در صورت وجود آلودگی در داخل ، از یک سواب پنبه یا خلال دندان برای تمیز کردن آن استفاده کنید. تهاجمی نباشید ، زیرا ممکن است به قسمت داخلی بندر آسیب برسانید.

اگر بخواهیم صحبت کنیم ، برای جلوگیری از آسیب دیدن کابل و پورت شارژ خود در آینده ، همیشه باید کمی کابل را در کابل نگه دارید. این کار باعث می شود تا از فشار اضافی بر روی درگاه شارژ جلوگیری کنید. از گذاشتن آجر آداپتور AC روی میز جدا خودداری کنید ، که اتصال را به پایین کشیده و با گذشت زمان می تواند اتصال را خراب کند.

5. کاهش استفاده از منابع

این احتمال وجود دارد که باتری شما حتی در صورت وصل بودن به سخت افزار مربوط نباشد. اگر رایانه شما بسیار سخت کار می کند ، ممکن است شارژر شما به سرعت شارژ باتری را پر نکند.

به عنوان مثال ، اگر رایانه شما داغ می شود ، فن باید بیشتر کار کند تا آن را خنک کند ، که این باعث مصرف بیشتر باتری می شود. هنگامی که برنامه ها و فرآیندهای تشنه زیادی در یک زمان اجرا می شوند ، باتری بیشتری را با سرعت بالا مصرف می کنند.

در Windows ، می توانید Task Manager را با Ctrl + Shift + Esc باز کنید ، یا با جستجوی آن در منوی Start ، میزان مصرف فعلی منابع را بررسی کنید. در صورت نیاز روی جزئیات بیشتر کلیک کنید ، سپس در برگه Processes می توانید تعداد منابع مورد استفاده را مشاهده کنید.

اگر فکر می کنید این مشکل ریشه شارژ شماست ، برخی برنامه ها را ببندید. در موارد شدید ، باید کامپیوتر خود را خاموش کنید تا خنک شود. پس از بازگشت به حالت عادی ، روشن کنید و ببینید آیا شارژر شما می تواند با حجم کاری معمول باتری را حفظ کند.

اگر رایانه شما همیشه در تلاش است تا با روند کاری معمول شما مطابقت داشته باشد ، ممکن است در صورت امکان ارتقاء به یک دستگاه قوی تر را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که با بستن دریچه های لپ تاپ خود بیش از حد گرم نمی کنید .

6. Windows و Lenovo Power Options را بررسی کنید

سایر مشکلات نرم افزاری نیز می تواند باعث شود که باتری لپ تاپ شما حتی در صورت وصل شدن شارژ نشود. در حالی که برنامه های تغذیه در ویندوز شامل گزینه های خاصی نیست که مانع از شارژ شدن باتری شما شود ، ممکن است سیستم شما طوری تنظیم شده باشد که در زمان خاصی خاموش شود. سطح باتری یا موارد مشابه

با رفتن به Settings> System> Power & sleep و کلیک بر روی تنظیمات اضافی قدرت در سمت راست ، از صفحه تنظیمات برق Windows دیدن کنید . اگر این را نمی بینید ، پنجره تنظیمات را به صورت افقی گسترش دهید تا ظاهر شود.

در پنجره ظاهر شده ، روی تغییر تنظیمات طرح در کنار طرح کنونی خود کلیک کنید . در صورت تمایل می توانید روی تغییر تنظیمات قدرت پیشرفته کلیک کنید ، اما ساده ترین کار این است که Restore default settings for this plan را انتخاب کنید . ببینید آیا این فرقی می کند یا خیر.

برای درک بیشتر ، نحوه ایجاد یک برنامه قدرت سفارشی ویندوز برای افزایش عمر باتری را ببینید.

اگر لپ تاپ Lenovo دارید ، یک برنامه مخصوص سازنده وجود دارد که می تواند مشکل شارژ را ایجاد کند. از منوی استارت برای جستجوی Lenovo Vantage (به نام تنظیمات Lenovo در سیستم های قدیمی تر) استفاده کنید.

هنگامی که آن را باز، بر روی قدرت در سخت افزار تنظیمات پانل، سپس حرکت را به پیدا آستانه شارژ . اگر لغزنده آستانه شارژ سفارشی فعال است ، می توانید حداقل و حداکثر درصد باتری را برای شارژ انتخاب کنید.

اعتبار تصویر: Lenovo

به عنوان مثال ، اگر 50 درصد را برای شروع شارژ در زیر و 80 درصد را برای شروع شارژ در زمان انتخاب کنید ، رایانه شما هنگامی که به 50 درصد کاهش می یابد شروع به شارژ می کند و هنگامی که دوباره به 80 درصد می رسد ، متوقف می شود.

این می تواند باعث شود که رایانه شما همانطور که معمولاً انتظار داشتید شارژ را متوقف کند ، بنابراین اگر این گزینه فعال است ، آن را غیرفعال کنید. برای یک مشکل مرتبط ، ما همچنین نحوه رفع درصد باتری نادرست در ویندوز 10 را بررسی کرده ایم .

7. درایورهای باتری را به روز یا نصب مجدد کنید

از آنجا که باتری شما یک دستگاه خارجی است ، ویندوز از درایورهای خاصی برای رابط مناسب با آن استفاده می کند. اگر کامپیوتر شما هنوز وصل است و بعد از امتحان موارد بالا شارژ نمی شود ، بروزرسانی یا حذف این درایورها می تواند روند شارژ را آغاز کند.

روی دکمه Start راست کلیک کنید یا Win + X را فشار دهید ، سپس Device Manager را از منوی به دست آمده انتخاب کنید. بخش Batteries را گسترش دهید و باید دو ورودی را مشاهده کنید: Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery .

روی هریک از این موارد راست کلیک کرده و Update driver را انتخاب کنید . به احتمال زیاد این به روزرسانی پیدا نمی کند ، اما ارزش امتحان کردن را دارد. می توانید درایورها را به صورت دستی به روز کنید ، اما احتمالاً سازنده کامپیوتر شما درایور خاصی برای باتری ارائه نمی دهد.

اگر به روزرسانی کاری انجام نداد ، روی هر یک از درایورهای باتری راست کلیک کرده و Uninstall device را انتخاب کنید . این باعث می شود ارتباط رایانه شما با باتری متوقف شود ، اما هنگام راه اندازی مجدد درایور دوباره نصب می شود ، بنابراین نگران نباشید. پس از حذف هر دستگاه باتری ، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید.

پس از راه اندازی مجدد ، به ویندوز اجازه دهید درایور باتری را مجدداً نصب کند ، و امیدوارم دوباره شارژ شود. اگر این کار نکرد ، این کار را تکرار کنید ، اما پس از خاموش شدن پس از حذف ، شارژر خود را از برق جدا کرده و باتری را خارج کنید. پس از انجام این کار ، همه چیز را برگردانید و رایانه خود را دوباره روشن کنید.

8. یک شارژر لپ تاپ دیگر تهیه کنید

در این مرحله ، شما هر راه حلی را برای مشکل "متصل به برق ، بدون شارژ" که هزینه ای ندارد ، امتحان کرده اید. آخرین راه حل این است که یک شارژر کامپیوتر جدید سفارش دهید (یا در صورت وجود لپ تاپ مشابه از یکی از دوستان خود استفاده کنید) و ببینید آیا کار می کند یا خیر.

در حالی که شارژرهای ارزان قیمت شخص ثالث را در آمازون و سایر خرده فروشان پیدا می کنید ، توصیه می کنیم در صورت امکان از شارژر رسمی استفاده کنید. قطعات شخص ثالث اغلب از استانداردهای کیفی قطعات اصلی برخوردار نیستند و در مورد شارژر ، استفاده از یک دستگاه ارزان قیمت می تواند به رایانه شما آسیب برساند یا حتی باعث آتش سوزی شود.

در صورتی که شارژر اصلی گزینه ای نیست ، جایگزین شارژر خوب بررسی شده از آمازون یا موارد مشابه را انتخاب کنید. بررسی ها را بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید و مراقب بررسی های جعلی در مورد محصولات تصادفی باشید.

هنگام خرید شارژر جدید ، همیشه مطمئن شوید که میزان شارژ آن با توجه به میزان توان مورد نیاز لپ تاپ شما مشخص شده است. برای تأیید این مورد ، مشخصات شارژر رسمی یا اسناد سازنده را بررسی کنید.

وصل شده و در حال شارژ می باشد

امیدوارم که یکی یا چند مرحله فوق باعث عدم شارژ شدن لپ تاپ شما هنگام اتصال به دستگاه شود. اگر هنوز مشکلی وجود دارد ، ممکن است قسمتی در رایانه شما آسیب ببیند که باعث می شود باتری به درستی کار نکند. شما باید آن را به تعمیرگاه کامپیوتر بیاورید تا یک متخصص آن را بررسی کند - آنها ممکن است باتری جایگزین را توصیه کنند.

به خاطر داشته باشید که باتری ها با افزایش سن فرسوده می شوند. پس از تعدادی چرخه مشخص ، هیچ باتری به اندازه قبل شارژ نمی کند. اما مگر اینکه باتری شما به طور کامل شلیک شود ، باید حداقل تا حدی شارژ شود. این امکان وجود دارد که مراقب سلامت باتری خود باشید ، بنابراین می دانید چه موقع زمان تعویض نزدیک می شود.