آیا شنیده اید که اصلاح رجیستری باعث افزایش سرعت رایانه شما می شود؟ یا جایی خوانده اید که "اصلاح" رجیستری شما هر گونه ناراحتی ویندوز را بر روی دستگاه شما برطرف می کند ، که پاک سازی سریع رجیستری مشکلات محاسباتی شما را برای همیشه حل می کند؟

بسیاری از این مقالات نه تنها اشتباه نیستند ، بلکه برخی از آنها می توانند در طولانی مدت برای دستگاه شما مضر باشند.

در اینجا نحوه شناسایی ، جداسازی و رفع مشکلات رجیستری - و چه موقع به هیچ وجه مزاحم نشوید.

رجیستری ویندوز چیست؟

رجیستری ویندوز است که در اصل یک پایگاه داده عظیم داخلی جهت مهم، اطلاعات ماشین خاص در مورد تقریبا همه چیز در دستگاه شما:

 • سخت افزار سیستم
 • نرم افزار و درایورهای نصب شده
 • تنظیمات سیستم
 • اطلاعات پروفایل

باز کردن یک برنامه ، نصب نرم افزار جدید و تغییر سخت افزار شما همه ویندوز را ملزم به مراجعه به اطلاعات موجود در رجیستری می کند. جای تعجب نیست که وقتی همه چیز به اشتباه پیش می رود ، "متخصصان" تصمیم می گیرند بدون اینکه به مفاهیم پی ببرند ، در رجیستری دخالت کنند.

در حقیقت ، قطعاتی از رجیستری های نرم افزاری حذف شده یا رجیستری های یتیم از نظر اندازه کوچک هستند و به هیچ عنوان مشکلی برای دستگاه شما ایجاد نمی کنند.

با این حال ، وقتی زمان حل مشکل واقعی با رجیستری شما فرا می رسد ، مهم است که بدانید در حال انجام چه کاری هستید و بهترین راه اغلب آسان ترین راه است.

چه چیزی باعث خطای رجیستری می شود؟

چندین دلیل رایج برای خطاهای ثبت وجود دارد که برخی نگران آنها هستند ، برخی دیگر نه:

 1. مطالب یتیم: مشکلی نیست. هنگام حذف برنامه ها ، ورودی های یتیم ایجاد می شوند و قطعات کوچکی از ورودی های رجیستری پشت سر گذاشته می شوند. بسیاری از نرم افزارهای رفع رجیستری اعلام می کنند که اینها یک مشکل فوری هستند ، اما در حقیقت ، آنها چیزی بیش از چند کیلوبایت داده در دستگاه شما ندارند.
 2. کلیدهای تکراری: مشکلی نیست. کلیدهای تکراری هنگام نصب مجدد ، ارتقاء یا به روزرسانی نرم افزار در دستگاه شما ، از جمله سیستم عامل ، ساخته می شوند. نرم افزار رفع رجیستری به شما توصیه می کند که نرم افزار شما با ورودی های تکراری "گیج" می شود و باعث کند شدن دستگاه شما می شود ، اما در واقعیت ، بعید است.
 3. رجیستری تکه تکه: مشکلی نیست. مشابه کلیدهای تکراری ، رجیستری هنگام حذف ، ارتقا یا به روز رسانی نرم افزار تکه تکه می شود.
 4. خطاهای خاموش شدن سیستم: بعید است مشکلی ایجاد کند. هر بار که کامپیوتر شما خاموش می شود ، یک کپی از رجیستری در حافظه سیستم ذخیره می شود. اگر کامپیوتر شما ناگهان خاموش شود ، یا خراب شود ، یا به دلایل دیگر بمیرد ، ممکن است در آینده مشکلی ایجاد کند - اما این بعید است.
 5. بدافزارها و ویروس ها: یک مشکل بزرگ بدافزارها و انواع ویروس ها به طور مرتب به رجیستری حمله کرده و آن را اصلاح می کنند و نیاز به توجه فوری دارند.

نرم افزارهای تمیز کننده رجیستری معمولاً مسائل 1-4 را به عنوان مهمترین موارد شناسایی می کند ، مشکلات دستگاه را از بین می برد. در واقع ، فقط شماره 5 باید باعث شود که شما اقدام فوری انجام دهید. اگر مشکوک هستید که مشکل بدافزار دارید ، راهنمای کامل حذف بدافزار را بررسی کنید .

نحوه ایجاد پشتیبان از رجیستری ویندوز

فقط در مواقع ضروری باید Registry Windows را تعمیر و تعمیر کنید. اگر تا به حال با یک بدافزار یا ویروس بداخلاق روبرو شده اید ، می دانید که برخی از این عفونت ها برای مخفی کردن فعالیت آنها در دستگاه شما بسیار طولانی است.


اول از همه ، قبل از اقدام به تغییر ، تعمیر یا حذف فیلدهای رجیستری ، همیشه باید از رجیستری ویندوز در یک مکان امن پشتیبان گیری کنید.

 1. ورودی regedit را در جعبه جستجو منوی شروع، و بهترین بازی را انتخاب کنید
 2. به مسیر File> Export بروید
 3. در کادر محاوره ای ، یک نام مفید مانند regbackup وارد کنید ، یک مکان مفید را انتخاب کنید - Documents پیش فرض است - و روی Save کلیک کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که زمان پشتیبان گیری از Registry Windows زمانی است که شما یک کامپیوتر تمیز دارید. اگر سعی می کنید در صورت مشکوک بودن بدافزار در سیستم خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید ، از ورودی های مخرب نیز پشتیبان تهیه خواهید کرد.

نحوه بازیابی پشتیبان رجیستری ویندوز

پس از تهیه نسخه پشتیبان از Windows Registry ، باید نحوه بازیابی آن را بدانید. بسته به وضعیت دستگاه ، چندین راه برای بازگرداندن پشتیبان از Registry Windows وجود دارد.

1. بازیابی رجیستری اولیه ویندوز

روش اصلی زمانی کار می کند که رایانه شما سالم است یا در سطح پایینی از تعمیر قرار دارد.

 1. ورودی regedit را در جعبه جستجو منوی شروع، و بهترین بازی را انتخاب کنید
 2. به مسیر File> Import بروید
 3. به محل پشتیبان گیری Windows Registry بروید و Open را انتخاب کنید

با جلوگیری از هرگونه خطای فجیع و غیر قابل حساب در سیستم خود ، اکنون باید بتوانید پشتیبان گیری و رجیستری ویندوز را بازیابی کنید.

یکی دیگر از روشهای کمی سریعتر برای بازیابی رجیستری این است که به سادگی به محل پشتیبان بروید ، روی فایل رجیستری راست کلیک کرده و merge را انتخاب کنید . فایل .REG به صورت خودکار به رجیستری شما وارد می شود.

2. بازیابی رجیستری از حالت ایمن

اگر رجیستری ویندوز از حساب استاندارد ویندوز شما بازیابی نمی شود ، می توانید به حالت ایمن Windows بوت شده و دوباره امتحان کنید.


 1. نوع پیشرفته راه اندازی در نوار جستجوی منوی استارت خود را و بهترین بازی را انتخاب کنید. اکنون ، در بخش راه اندازی پیشرفته ، Restart Now را انتخاب کنید . با کلیک روی راه اندازی مجدد سیستم ، سیستم شما در حالت بازیابی راه اندازی مجدد می شود ، جایی که با سه گزینه روبرو می شوید: ادامه ، عیب یابی یا خاموش کردن رایانه خود .
 2. عیب یابی> گزینه های پیشرفته را انتخاب کنید . شما اکنون طیف جدیدی از گزینه ها را برای انتخاب دارید.
 3. تنظیمات راه اندازی> راه اندازی مجدد را انتخاب کنید . سیستم شما راه اندازی مجدد می شود. پس از راه اندازی مجدد ، صفحه تنظیمات راه اندازی بارگیری می شود. از اینجا ، گزینه مورد نیاز برای حالت ایمن را انتخاب کنید.

از اینجا می توانید مراحل بازگرداندن رجیستری ویندوز خود را در قسمت اول دنبال کنید.

برای اصلاح رجیستری ویندوز از System Restore استفاده کنید

قبل از استفاده از گزینه های پیشرفته تر بازیابی رجیستری ویندوز ، مانند خط فرمان ، می توانید از نقطه بازیابی سیستم استفاده کنید. مایکروسافت طرفدار استفاده از نقطه بازیابی سیستم به جای بازگرداندن دستی رجیستری ویندوز است ، فقط به این دلیل که استفاده از نقطه بازیابی سیستم بسیار آسان تر است.

ویندوز نقاط بازیابی خودکار سیستم را تا زمانی که ویژگی روشن باشد یا چیز دیگری آن را خاموش نکرده است ، تنظیم می کند.

 1. کلید Windows + S را فشار دهید و برای بازیابی جستجو کنید .
 2. نتیجه ایجاد نقطه بازیابی را انتخاب کنید .
 3. با این کار System Properties> System Protection باز می شود ، جایی که می توانید بررسی کنید که آیا محافظت روشن است یا خیر ، تنظیمات را پیکربندی کنید و در حال حاضر یک نقطه بازیابی ایجاد کنید.
 4. اگر می خواهید از نقطه بازیابی سیستم استفاده کنید ، System Restore و نقطه بازیابی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. سپس دستورالعمل ها را دنبال کنید.

یکی از ویژگی های خوب بازگرداندن سیستم ویندوز ، قابلیت اسکن برنامه های آسیب دیده است. اگر نقطه بازیابی سیستم خود را انتخاب می کنید ، اسکن کنید تا لیستی از برنامه هایی را که نقطه بازیابی سیستم روی آنها تأثیر می گذارد یا حذف می کند ، مشاهده کنید.

بدافزارها و ویروس ها می توانند System Restore را غیرفعال کرده و نقاط بازیابی را حذف کنند. علاوه بر این ، آنتی ویروس خود شما ممکن است در برابر هرگونه تلاش برای کپی یا تغییر تنظیمات اصلی ویندوز مقاومت کرده و اثرات بازیابی سیستم را نفی کند. با این حال ، همانطور که در بالا نشان داده شد ، سیستم شما باید به طور خودکار یک نقطه بازیابی سیستم را در هر به روزرسانی مهم ویندوز تنظیم کند.

با این وجود ، بررسی کنید که آیا این ویژگی روشن است و یک نقطه بازیابی تازه برای آرامش خاطر خود ایجاد کنید.

بازیابی رجیستری ویندوز به صورت دستی

با استفاده از خط فرمان می توانید رجیستری ویندوز را به صورت دستی بازیابی کنید. در برخی مواقع ، ویندوز به حالت Safe Mode راه اندازی نمی شود ، یا سایر مسائل بازیابی رجیستری ویندوز را متوقف می کند. در این موارد ، می توانید از گزینه بازیابی دستی استفاده کنید.

این فرایند کمی پیچیده تر از بخشهای قبلی است. متأسفانه ، این امر نیاز به کمی برنامه ریزی قبلی دارد.

از زمان ویندوز 10 نسخه 1803 ، هیچ پشتیبان گیری خودکار رجیستری ویندوز وجود ندارد. قبل از 1803 ، ویندوز هر 10 روز یکبار از خدمات RegIdleBackup پشتیبان گیری می کرد.

مایکروسافت پشتیبان گیری خودکار را برای کاهش اندازه ردپای ویندوز 10 متوقف کرد ، زیرا دستگاه ها فاقد گزینه های ذخیره سازی قابل جابجایی هستند. همچنین ، مایکروسافت توصیه می کند از یک نقطه بازیابی سیستم برای تعمیر یک رجیستری خراب استفاده کنید.

یادگیری نحوه استفاده از بازیابی سیستم بسیار ارزشمند است. در اینجا نحوه استفاده از تنظیم مجدد کارخانه یا نقطه بازیابی سیستم برای تعمیر دستگاه Windows 10 شما آورده شده است.

پشتیبان گیری خودکار رجیستری را روشن کنید

بازگرداندن پشتیبان گیری خودکار رجیستری ویندوز یک فرایند ساده است که شامل تغییر تنظیمات رجیستری است.

ابتدا در نوار جستجوی منوی Start regedit کرده و بهترین تطبیق را انتخاب کنید. سپس ، CTRL + F را فشار دهید ، سپس موارد زیر را کپی و جایگذاری کنید:


HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Configuration Manager

در پنل سمت راست کلیک راست کرده و گزینه New> DWORD (32-Bit) Value را انتخاب کنید . نام را به EnablePeriodicBackup تغییر دهید . سپس روی DWORD دوبار کلیک کرده و مقدار را به 1 تغییر دهید . دکمه تایید را فشار دهید. برای ایجاد تغییر ، باید سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید.

1. Advanced Startup Options را وارد کنید

اگر پشتیبان گیری خودکار دارید ، می توانید رجیستری را به صورت دستی بازیابی کنید. ابتدا باید گزینه های راه اندازی پیشرفته را بوت کنید.

 1. به قسمت Settings> Update & Security> Recovery بروید
 2. Restart Now را انتخاب کنید

متناوبا ، منوی Start خود را باز کنید ، سپس کلید Shift را نگه دارید و Restart را فشار دهید .

پس از انتخاب گزینه های منو ، عیب یابی> گزینه های پیشرفته> خط فرمان را فشار دهید

2. تغییر دایرکتوری

وقتی Command Prompt باز می شود ، به طور پیش فرض روی X: \ Windows \ System32 قرار می گیرد . این مکان واقعی نصب ویندوز شما نیست ، بنابراین قبل از ادامه باید به حرف درایو صحیح برویم.

به طور کلی ، نصب ویندوز شما در درایو C: \ یافت می شود ، مگر اینکه آن را به جای دیگری منتقل کنید. با این حال ، حالت بازیابی تمایل دارد که نصب ویندوز شما را با یک حرف درایو دیگر ، معمولاً D: \ بوت کنید. برای یافتن درایو مناسب ، موارد زیر را وارد کنید:


dir D:\Win*

Command Prompt محتویات فهرست را فهرست می کند ، بنابراین می دانید که درایو صحیح است.

حالا دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید:


cd d:\windows
ystem32\config
xcopy *.* C:\RegBack\
cd RegBack
dir

تاریخ پرونده ها را در فهرست RegBack بررسی کنید. اگر آنها مربوط به قبل از شروع مشکل شما هستند ، می توانید دستورات زیر را وارد کنید:


copy /y software ..
copy /y system ..
copy /y sam ..

و بله ، دو دوره بخشی از دستور هستند.

پس از انجام این کار ، رایانه خود را به طور معمول راه اندازی مجدد کنید.

از دیسک بازیابی ویندوز PE استفاده کنید

اگر نمی توانید وارد حالت بازیابی ویندوز ، حالت ایمن یا غیره شوید ، گزینه نهایی وجود دارد. برای تعمیر یا بازیابی رجیستری ویندوز خود می توانید از درایو بازیابی PE PE استفاده کنید.

CD یا USB بازیابی PE Windows یک محیط Windows است که قبل از بارگیری سیستم عامل از دیسک یا USB بوت می شوید. بوت شدن از طریق USB به شما این امکان را می دهد تا مشکلات مربوط به دستگاه میزبان را برطرف کنید ، مخصوصاً اگر در میزبان دارای بدافزار یا مشکلات دیگر باشد.


وجود دارد چند دیسک بازیابی بر اساس PE-ویندوز قابل بوت در دسترس نیست. پس از راه اندازی محیط Windows PE ، می توانید با استفاده از یکی از روش های قبلی ، رجیستری ویندوز را بازیابی کنید.

چه زمانی برای رفع خطاهای رجیستری ویندوز خود را زحمت ندهید

بنابراین ، چه زمانی نباید خود را برای تعمیر رجیستری ویندوز به زحمت بیندازید؟ پاسخ این است که اکثر اوقات ، شما باید از رجیستری خودداری کنید مگر اینکه بدانید چه کار می کنید ، یا یک تکنسین به شما توصیه می کند که ویرایش های خاصی را انجام دهید.

برخی از راهنماهای حذف بدافزار به شما توصیه می کنند که ورودی های خاص رجیستری را حذف کنید. در برخی موارد ، آنها درست می گویند. اما در بسیاری از موارد تصحیح سریع رجیستری برای افزایش سرعت رایانه تقریباً همیشه راه حل روغن مار است.

هر شخصی که به اصلاح رجیستری توصیه می کند شارلاتان نیست و کسانی که می دانند چه می کنند می توانند عملکرد کمی بیشتر از دستگاه شما داشته باشند. به علاوه ، چندین تغییر کوچک خوب می تواند ظاهر ویندوز را تغییر دهد: حذف نماد میانبر تحریک کننده برای آن یک مثال است.

اما همانطور که گفتیم ، به محض ورود به رجیستری ، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید!

اگر کل رجیستری را حذف کنم چه اتفاقی می افتد؟

خوشبختانه ویندوز مملو از گاوصندوق های خراب است. مگر اینکه شما واقعاً سعی کنید و نحوه اجرای دستورات پیشرفته را نیز درک کرده اید ، نمی توانید فقط CTRL+A ، کل ثبت خود را حذف کنید. این می تواند باعث منفجر شدن سیستم شما شود و ساختار جهان را نیز با خود فرو بریزد.

به طور جدی ، ویندوز نمی خواهد شما کل رجیستری را حذف کنید ، زیرا رایانه شما کار نمی کند.

فقط در مواقع ضروری رجیستری ویندوز 10 را تعمیر کنید

خطاها ، فساد ، مسائل ، ویروس ها ، باج افزارها ، کلاهبرداریها و بدافزارها اتفاق می افتد. با رعایت موارد زیر از خود و رجیستری ویندوز محافظت کنید:

 • ایجاد نقطه بازیابی سیستم
 • گرفتن تصویر سیستم
 • تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری

و برای محافظت بیشتر همه آنها را در درایوهای خارجی ذخیره کنید!

همانطور که خوانده اید ، فقط در صورتی که مشکل خاصی با آن دارید ، باید Registry Windows را برطرف کنید. اگر وارد رجیستری شدید ، قبل از ویرایش یا حذف هر مقداری ، حتماً نسخه پشتیبان تهیه کنید.