با گذشت زمان ، هر نصب ویندوز مواد ناخواسته ای ایجاد می کند که فضا را اشغال می کند و منابع را هدر می دهد. غفلت از نگهداری منظم آسان است ، بنابراین اغلب این مشکل از فایل ها و برنامه های قدیمی ناشی می شود.

اگر کامپیوتر خود را تمیز نمی کنید ، خیلی زود با هشدارهای کم بودن فضای دیسک مواجه می شوید و متوجه می شوید که سرعت آن کاهش می یابد. بیایید نحوه تمیز کردن ویندوز 10 را با استفاده از ابزارهای مختلف برای شرایط مختلف بررسی کنیم.

مرحله 1: پاک کردن مواد ناخواسته موقت

ویندوز 10 شامل یک جفت ابزار مشابه برای پاکسازی فایل های موقت قدیمی از روی دیسک است ، به این معنی که شما نیازی به یک برنامه اختصاصی پاک کننده ویندوز ندارید. آنها اولین ایستگاه عالی در سفر پاکسازی ویندوز 10 شما هستند.

پاکسازی دیسک

اگر از رابط کاربری قدیمی استفاده نمی کنید ، ابزار کلاسیک Disk Cleanup کار تمیز کردن را انجام می دهد. با تایپ Disk Cleanup در منوی Start و انتخاب دیسکی که می خواهید تمیز کنید ، به آن دسترسی پیدا کنید .

پس از یک لحظه ، لیستی از فایل های غیر ضروری را مشاهده می کنید که ویندوز می تواند آنها را پاک کند. با فرض اینکه شما سرپرست هستید ، باید روی دکمه Clean up system system کلیک کنید تا دوباره انواع دیگر داده ها را اسکن کنید.


با خیال راحت تقریباً هر دسته از داده های موجود را در اینجا ، به استثنای چند استثنا ، حذف کنید. در نسخه های قدیمی ویندوز 10 ، مراقب بارگیری ها باشید ، که همه چیز را در آن پوشه حذف می کند. همچنین ممکن است بخواهید از تمیز کردن سطل بازیافت اجتناب کنید تا مطمئن شوید که نیازی به بازیابی چیزی از آن ندارید.

اگر اخیراً نسخه اصلی جدید ویندوز 10 را به روز کرده اید ، ورودی نصب (ها) قبلی ویندوز را مشاهده خواهید کرد . با حذف این موارد فایلهای قدیمی ویندوز به مدت 10 روز حذف می شوند که به شما امکان می دهد به راحتی به نسخه قبلی بازگردید. همچنین باید از حذف فایل های نصب ESD ویندوز خودداری کنید ، زیرا این مورد برای بازنشانی رایانه از طریق تنظیمات استفاده می شود.

اتمام پوشه ویندوز شما می توانید حذف کنید به صرفه جویی در فضا برای اطلاعات بیشتر در موارد خاص که می توانید با پاکسازی دیسک را حذف کنید.

حس ذخیره سازی

ویندوز 10 شامل بسیاری از همین عملکردها ، با رابط کاربری بهتر ، در تنظیمات> سیستم> ذخیره سازی است . هنگامی که فضای دیسک شما کم است یا هر چند وقت یکبار می توانید از Storage Sense برای پاکسازی خودکار فایل ها استفاده کنید. برای تغییر این گزینه ها روی Configure Storage Sense کلیک کنید یا آن را اجرا کنید .


در فهرست مواردی که از فضا در رایانه شما استفاده می کند ، روی فایل های موقت کلیک کنید و می توانید همان نوع داده هایی را که در Disk Cleanup حذف شده است ، حذف کنید. نمایش دسته های بیشتر اطلاعات بیشتری در مورد انواع داده هایی که از فضای زیادی استفاده نمی کنند ارائه می دهد.

مرحله 2: حذف فایل های بزرگ

فایلهای غیر ضروری را حذف کرده اید. گام بعدی برای پاکسازی ویندوز 10 یافتن داده های قدیمی است که فضای زیادی را در رایانه شما اشغال می کنند. برای کمک به این امر ، TreeSize Free را بارگیری کنید ، که ذخیره سازی شما را اسکن کرده و به شما نشان می دهد که بزرگترین فایل ها کجا هستند.

پس از نصب ، TreeSize را در منوی Start جستجو کرده و با استفاده از پیوند (Administrator) راه اندازی کنید تا بتوانید همه جا را اسکن کنید. برای شروع ، Select Directory را در بالا سمت چپ انتخاب کرده و دیسک ذخیره سازی اصلی خود را انتخاب کنید.


پس از چند لحظه ، یک تجزیه بصری از ذخیره سازی رایانه خود با بزرگترین پرونده ها در بالا را مشاهده خواهید کرد. روی پیکان کشویی هر پوشه کلیک کنید تا یک سطح به پایین حرکت کنید.

بزرگترین پوشه ها احتمالاً Users ، Windows و Program Files (یا Program Files (x86) ) خواهند بود. کارهای زیادی نمی توانید در فهرست ویندوز انجام دهید بدون اینکه مشکلی ایجاد شود ، بنابراین بیایید بقیه را بررسی کنیم.

حذف برنامه های بزرگ

در قسمت Program Files (و/یا Program Files (x86) در ویندوز 64 بیتی) ، فایلهای اکثر برنامه هایی را که نصب کرده اید پیدا خواهید کرد. اگر دیگر از برخی از این موارد استفاده نمی کنید ، به قسمت Settings> Apps> Apps & features بروید تا آنها را حذف نصب کنید.


موارد بزرگ را از پوشه کاربری خود حذف کنید

اکثر پرونده های فشرده سازی فضا احتمالاً در پوشه حساب شما در زیر Users قرار خواهند گرفت. این شامل اسناد ، تصاویر ، فیلم ها و موارد مشابه شما است.

احتمالاً فضای زیادی را در پوشه AppData ، جایی که بسیاری از برنامه ها اطلاعات و ترجیحات را ذخیره می کنند ، خواهید دید. به عنوان مثال ، حافظه پنهان Chrome و Spotify در اینجا می توانند چندین گیگابایت را اشغال کنند.

به این پرونده ها نگاهی بیندازید و ببینید آیا چیزی میوه کمی دارد. می توانید فایل هایی را که دیگر استفاده نمی کنید حذف کنید یا برخی از داده ها را به هارد دیسک خارجی منتقل کنید. اگر تعداد زیادی فایل در Dropbox یا سایر حافظه های ابری دارید ، از پنل های ترجیحی آنها برای همگام سازی فایل های مورد نیاز خود استفاده کنید . همیشه می توانید از طریق رابط وب به آنها دسترسی پیدا کنید.

ممکن است برخی دیگر از فایل های عظیم دیگر را در TreeSize مانند WinSxS مشاهده کنید . اگر این مشکل را دارید راهنمای ما را برای مدیریت یک پوشه بزرگ WinSxS مشاهده کنید .

مرحله 3: ویندوز 10 Bloatware را تمیز کنید

اکثر رایانه های خریداری شده مملو از نرم افزارهای بی ارزش تولید کننده هستند که فضا را هدر می دهد و عملکردهای موجود در ویندوز را تکرار می کند. علاوه بر این ، ویندوز 10 خود شامل برخی از برنامه های ناخواسته است که احتمالاً هرگز از آنها استفاده نمی کنید.

اگر زمانی برای حذف bloatware از سیستم خود اختصاص نداده اید ، باید این کار را انجام دهید. این بخش مهمی از پاکسازی ویندوز 10 است. برای راهنمایی به راهنمای ما برای حذف bloatware از Windows 10 مراجعه کنید.


مرحله 4: میز کار خود را مرتب کنید

حتی بعد از اینکه کامپیوتر خود را تمیز کردید ، یک رومیزی آشفته هنوز می تواند شما را گیج کرده و کار کارآمد را دشوارتر کند. بسیاری از مردم از دسکتاپ خود به عنوان یک فضای ذخیره موقت استفاده می کنند ، که منجر به پراکنده شدن انواع فایل ها در آن می شود.

باید سعی کنید دسکتاپ خود را به حالت تمیز برگردانید تا تمیزتر شود. با انتقال همه پرونده ها از دسکتاپ به مکان دیگر شروع کنید. در مرحله بعد ، می توانید میانبرهایی را برای فایل های مورد نیاز خود در دسکتاپ ایجاد کنید.

اگر تعداد زیادی فایل دارید که فکر نمی کنید این کار کند ، برنامه Fences قطعاً ارزش دیدن دارد. این شامل ابزارهای قدرتمندی است که به شما امکان می دهد آیکون های مشابه دسکتاپ را به طور خودکار ترکیب کنید ، همه آیکون ها را با چند کلیک پنهان یا نشان دهید و موارد دیگر.

بعد از اینکه ویندوز 10 و دسکتاپ خود را تمیز کردید ، احساس می کنید یک دستگاه کاملاً جدید دارید. در صورت تمایل ، ما راهنمای عمیق تری در مورد تمیز کردن دسکتاپ ویندوز خود داریم.

در صورت لزوم: Windows 10 را بازخوانی کنید

شاید احساس می کنید رایانه شما به قدری آشفته است که نمی خواهید تلاش خود را برای پاکسازی ویندوز 10 صرف کنید. در این صورت ، می توانید از یک گزینه داخلی برای نصب مجدد نسخه جدیدی از ویندوز استفاده کنید .

ممکن است از گزینه Reset this PC موجود در تنظیمات بازیابی مطلع باشید . با این حال ، استفاده از این با گزینه های خاص ، رایانه شما را به حالت قبل از جعبه باز می گرداند ، از جمله bloatware سازنده از پیش نصب شده. برای جلوگیری از این امر ، می توانید از روش دیگری استفاده کنید.


برای استفاده از آن ، همان دکمه شروع را در منوی Recovery بزنید. انتخاب کنید نگه دارید فایل های من ، انتخاب کنید که آیا به دانلود و یا نصب مجدد به صورت محلی، انتخاب تنظیمات، و سپس مطمئن شوید که شما انتخاب کنید بدون برای بازگرداندن برنامه های از پیش نصب شده؟ به

این معادل گزینه Fresh Start است که در بخش عملکرد و سلامت برنامه Windows Security در نسخه های قدیمی تر Windows 10 یافت می شود. ویندوز 10 را مجدداً نصب کرده و آن را به آخرین نسخه به روز می کند و همچنین همه برنامه های نصب شده را حذف می کند. فقط پرونده های شخصی شما و "برخی از تنظیمات ویندوز" ذخیره می شوند.

حتی اگر ویندوز قول می دهد آنها را ایمن نگه دارد ، قبل از انجام این کار ، مطمئن شوید که از فایل های خود پشتیبان تهیه می کنید ، در صورتی که مشکلی پیش بیاید. همچنین باید کلیدهای مجوز مورد نیاز خود را برای فعالسازی مجدد نرم افزار پس از بازخوانی یادداشت کنید.

نیاز به نصب مجدد همه برنامه های خود با دست ، کمی طول می کشد. اما اگر رایانه شما خراب شده است ، ممکن است ارزش خرید یک سیستم تمیز را داشته باشد.

از برنامه های تمیز کردن جعلی خودداری کنید

در حالی که ما در مورد پاکسازی ویندوز 10 بحث می کنیم ، لازم به ذکر است که باید مراقب باشید چه نرم افزاری را بارگیری می کنید. در حالی که ابزارهای فوق همه راه های قانونی برای تمیز کردن رایانه شما هستند ، بسیاری از "پاک کننده های رایانه" تقلبی را به صورت آنلاین پیدا می کنید که کاملاً بی ارزش هستند (مانند آنچه در ویدیوی بالا آمده است).

این ابزارها یک "اسکن رایگان" ارائه می دهند که هزاران "مشکل" را پیدا می کند ، که به طور پوچ هر کوکی روی رایانه شما را به عنوان "خطر حفظ حریم خصوصی" در نظر می گیرد. سپس آنها از شما می خواهند مبلغ خوبی بپردازید تا همه چیز را "تمیز" کنید.

خودتو با این مزخرفات اذیت نکن ابزارهای فوق باید برای پاکسازی فایل های غیر ضروری کافی باشند. اگر احساس می کنید باید کارهای بیشتری انجام دهید ، چک لیست نهایی تمیز کردن ویندوز ما را دنبال کنید .

در حال حاضر ویندوز 10 تمیزتر از همیشه است

اکنون مراحل بزرگ پاکسازی فایل های بزرگ و غیر ضروری در ویندوز 10 را می دانید. این روش ها باید برای تمیز کردن یک قسمت خوب از رایانه شما و ایجاد حس تازه بودن کافی باشد. هر چند وقت یکبار با آنها همراه باشید ، و دیگر نباید نگران هشدارهای فضای دیسک باشید.

فقط مطمئن شوید که زیاده روی نکنید و اشتباهات مربوط به تعمیر و نگهداری را انجام نده