آیا نیاز به پاک کردن فضای دیسک در رایانه Windows دارید؟ در اینجا فایل ها و پوشه های ویندوز است که می توانند با خیال راحت حذف شوند تا فضای دیسک آزاد شود.

ویندوز شامل فایل ها و پوشه های زیادی است که واقعاً به آنها احتیاج ندارید. بین حافظه پنهان پنهان ، مواد ناخواسته قدیمی که فضا را هدر می دهند و فایل هایی که می توانید برای حل مشکلات واقعی حذف کنید ، دانستن اینکه چه چیزی برای حذف ایمن از ویندوز امن است ، می تواند چالش برانگیز باشد.

بیایید برخی از فایل ها و پوشه های ویندوز را که حذف آنها کاملاً ایمن است همراه با دلایلی که ممکن است بخواهید آنها را پاک کنید ، مرور کنیم. این به شما کمک می کند تا فضای دیسک خود را آزاد کرده و در مورد رایانه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. توجه داشته باشید که برخی از این پوشه ها در مکان های محافظت شده هستند ، بنابراین هنگام حذف آنها مراقب باشید.

بهترین راه برای پاک کردن پوشه های ویندوز: پاکسازی دیسک


قبل از اینکه پرونده ها و پوشه های ویندوز را که می توانید با خیال راحت حذف کنید را بررسی کنیم ، باید بدانید که حذف دستی آنها معمولا بهترین راه حل نیست.

گذشته از اتلاف وقت برای انجام این کار در زمانی که می توانید فرآیند را خودکار کنید ، بهتر است اجازه دهید ابزار Disk Cleanup این تمیز کردن ها را برای شما انجام دهد. با این کار می توانید فایل های مورد نیاز خود را به طور تصادفی حذف نکنید یا با پوشه های اشتباه اشتباه نکنید.

ابزار Windows Disk Cleanup به شما کمک می کند تا فضای دیسک را در رایانه خود بازیابی کنید و استفاده از آن ساده است. می توانید آن را با جستجوی Disk Cleanup در منوی Start و انتخاب درایو باز کنید. اجازه دهید اسکن شود ، و چندین دسته فایل را مشاهده می کنید که می توانید پاک کنید. برای گزینه های بیشتر ، پاک کردن فایل های سیستم با مجوزهای سرپرست را انتخاب کنید.

اگر این رابط کاربری بیش از حد دست و پا گیر است ، می توانید به قسمت Settings> System> Storage بروید تا ابزار پاکسازی ذخیره سازی جدیدتر Windows 10 را امتحان کنید. روی فایلهای موقت در لیست گزینه ها کلیک کنید ، سپس لیستی را مشاهده می کنید که شبیه به Disk Cleanup است.


چه چیزی را باید از پاکسازی دیسک حذف کرد

این یک راهنمای کامل برای ابزار Disk Cleanup نیست ، بنابراین ما قصد نداریم هر گزینه ای را که ارائه می دهد بررسی کنیم. با این حال ، چندین گزینه زیر میوه کمی آویزان است ( برای مشاهده همه آنها ابتدا ابتدا Clean up system system را انتخاب کنید ):

  • Windows Update Cleanup: با این کار نسخه های قدیمی فایل های Windows Update پاک می شوند. در اکثر موارد حذف آنها ایمن است ، اما در صورت بروز مشکلات مربوط به بروزرسانی ، باید آنها را برای عیب یابی نگه دارید.
  • فایلهای گزارش ارتقاء ویندوز: به طور مشابه ، اینها فایلهای داده ای هستند که Windows Update آنها را نگه می دارد تا به شما در حل مشکلات مربوط به ارتقاء یا نصب کمک کند. اگر خطاهای مربوط به ارتقاء ویندوز به نسخه جدید نداشته اید ، می توانید آنها را پاک کنید.
  • فایلهای منبع زبان: اگر قبلاً زبان یا طرح صفحه کلید دیگری را که استفاده نمی کنید بارگیری کرده اید ، این کار به شما امکان می دهد به راحتی آن را پاک کنید.
  • سطل بازیافت: در حالی که می توانید سطل بازیافت را از طریق پنجره مخصوص خود خالی کنید ، می توانید این کار را به راحتی در اینجا انجام دهید. فقط مطمئن شوید که چیزی در داخل آن وجود ندارد که به آن نیاز دارید.
  • فایل های موقت: همانطور که از نام آنها مشخص است ، فایل های موقت در طولانی مدت برای هیچ کاری استفاده نمی شوند ، بنابراین می توانید آنها را بدون نگرانی پاک کنید.

اکنون ، بیایید ببینیم چه چیزی را می توانید با خیال راحت از ویندوز 10 حذف کنید.

1. فایل خواب زمستانی


مکان: C: \ hiberfil.sys

حالت خواب زمستانی در رایانه شما شبیه حالت خواب است ، با این تفاوت که سیستم تمام کارهای باز شده شما را در درایو ذخیره می کند و سپس خاموش می شود. می توانید باتری را از لپ تاپ خود بردارید و به مدت یک هفته در خواب زمستانی بمانید ، سپس دوباره شروع به کار کرده و درست در همان جایی که کار را متوقف کرده بودید ، کار کنید.

البته این فضا را اشغال می کند ، این همان چیزی است که فایل خواب زمستانی برای آن است. بسته به اندازه هارد دیسک شما ، فایل خواب زمستانی به احتمال زیاد چندین گیگابایت یا بیشتر است.

اگر از خواب زمستانی استفاده نمی کنید و می خواهید آن را غیرفعال کنید ، می توانید به راحتی از طریق Command Prompt این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید فقط hiberfil.sys را حذف کنید ، زیرا ویندوز دوباره آن را بازسازی می کند.

روی دکمه Start راست کلیک کنید یا Win + X را فشار دهید ، سپس پنجره Command Prompt (Admin) یا Windows PowerShell (Admin) را از منوی باز شده باز کنید. دستور زیر را برای غیرفعال کردن خواب زمستانی تایپ کنید:

powercfg.exe /hibernate off

این تمام چیزی است که برای غیرفعال کردن خواب زمستانی لازم است. هنگام انجام این کار ، ویندوز باید hiberfil.sys را به تنهایی حذف کند. در صورت عدم تمایل آن را حذف کنید. توجه داشته باشید که غیرفعال کردن حالت خواب زمستانی نیز از راه اندازی سریع رایانه شما در ویندوز 10 جلوگیری می کند. با این حال ، این امر ضرر چندانی ندارد ، زیرا مشخص شده است که این ویژگی باعث کند شدن زمان بوت و مشکلات دیگر می شود.

2. پوشه Temp Windows


مکان: C: \ Windows \ Temp

همانطور که از نامش حدس می زنید ، فایل های موقت ویندوز فراتر از استفاده اولیه مهم نیستند. فایل ها و پوشه های داخل حاوی اطلاعاتی هستند که ویندوز در یک زمان از آنها استفاده می کرد ، اما دیگر به آنها نیاز ندارد.

به جای تمیز کردن از طریق پاک کردن دیسک. در صورت تمایل می توانید از این پوشه دیدن کرده و محتویات آن را به صورت دستی حذف کنید. فقط Ctrl + A را فشار دهید تا همه چیز داخل آن انتخاب شود ، سپس Delete را فشار دهید . هنگام انجام این کار ، ویندوز ممکن است در مورد چند مورد به شما خطا دهد - فقط آنها را نادیده بگیرید و سایر موارد را پاک کنید.

3. سطل بازیافت

مکان: shell: RecycleBinFolder

سطل بازیافت یک پوشه خاص است - در حالی که در زیر درایو C: \ شما ظاهر می شود ، این مورد توسط ویندوز محافظت می شود و نیازی به دسترسی به آن ندارید. هر زمان که یک فایل را در سیستم خود حذف می کنید ، ویندوز آن را به سطل بازیافت ارسال می کند. این مکان ویژه ای است که فایل های حذف شده تا زمانی که آنها را به طور دائمی حذف یا بازیابی نکنید نگهداری می شوند.

اگرچه این ممکن است برای شما واضح باشد ، اما در صورتی که برخی از آن آگاه نباشند ، آن را درج می کنیم. به راحتی می توان فراموش کرد که گیگابایت داده های قدیمی می توانند در سطل بازیافت شما قرار بگیرند.

می توانید از طریق میانبر روی دسکتاپ خود به سطل بازیافت دسترسی داشته باشید. اگر این را نمی بینید ، shell: RecycleBinFolder را در نوار ناوبری File Explorer تایپ کنید. هنگامی که اینجا هستید ، همه چیزهایی را که اخیراً حذف کرده اید مشاهده خواهید کرد.

روی موارد جداگانه کلیک راست کرده و Delete را برای پاک شدن دائمی آنها انتخاب کنید ، یا Restore را انتخاب کنید تا فایل به محل اصلی خود ارسال شود. در برگه Ribbon's Recycle Bin Tools ، دکمه های خالی کردن سطل بازیافت و بازیابی همه موارد را به طور همزمان مشاهده خواهید کرد.

برای تغییر نحوه عملکرد سطل بازیافت ، روی ویژگیهای سطل بازیافت اینجا کلیک کنید. در این منو ، می توانید حداکثر اندازه سطل زباله را تغییر دهید ، یا حتی گزینه  Don't move files to the Recycle Bin را انتخاب کنید .


با استفاده از این گزینه ، ویندوز از سطل زباله می گذرد و هنگام حذف موارد ، آنها را برای همیشه حذف می کند. ما این را توصیه نمی کنیم ، زیرا سطل بازیافت در صورت حذف تصادفی یک شانس دوم به شما می دهد. به طور مشابه ، هر زمان که یک فایل را پاک کنید ، گفتگوی تأیید نمایش حذف حذف به یک مرحله اضافی نیاز دارد.

4. پوشه Windows.old

مکان: C: \ Windows.old

هر زمان که نسخه ویندوز خود را ارتقا می دهید ، سیستم یک نسخه از فایل های قبلی شما به نام Windows.old را در خود نگه می دارد . این پوشه در اصل همه چیز را که نصب قدیمی شما را تشکیل می دهد ، در صورتی که چیزی به درستی منتقل نشده است ، در خود نگه می دارد.

در صورت لزوم ، می توانید از این پوشه برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز استفاده کنید. همچنین ممکن است پوشه را باز کرده و در صورت نیاز چند فایل سرگردان را بگیرید.

ویندوز مدت کوتاهی پس از ارتقاء ، این پوشه را به طور خودکار حذف می کند ، اما در صورت کمبود فضا می توانید خودتان آن را حذف کنید. اگر سعی کنید از طریق File Explorer بروید حذف نمی شود ، بنابراین Disk Cleanup را در منوی Start تایپ کرده و ابزار را همانطور که قبلاً توضیح داده شد راه اندازی کنید.

بر روی Clean up system files در پایین پنجره کلیک کنید و به برنامه اجازه دهید اسکن دیگری انجام دهد. پس از اتمام کار ، به دنبال نصب (های قبلی) ویندوز باشید و با استفاده از این ابزار آن را حذف کنید.

بدیهی است که حذف این فایل ها بازیابی اطلاعات را در صورت بروز مشکل دشوار می کند. پس از انجام ارتقاء ویندوز (حتی در آخرین نسخه ویندوز 10) ، به شما توصیه می کنیم تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می کند ، این پوشه را نگه دارید.

5. بارگیری فایل های برنامه

مکان: C: \ Windows \ Downloaded Program Files

نام این پوشه کمی گیج کننده است. در واقع فایل هایی که توسط کنترل های ActiveX اکسپلورر و اپلت های جاوا استفاده می شود را در خود نگه می دارد ، بنابراین اگر از یک ویژگی مشابه در وب سایت استفاده می کنید ، لازم نیست آن را دو بار بارگیری کنید.

در واقع ، امروزه این پوشه بی فایده است. ActiveX یک فناوری بسیار منسوخ است که پر از حفره های امنیتی است و جاوا در وب امروز تقریباً منقرض شده است. اینترنت اکسپلورر تنها مرورگری است که از ActiveX پشتیبانی می کند ، و احتمالاً اکنون فقط در وب سایت های قدیمی شرکتها (در صورت وجود) با آن روبرو خواهید شد.

اکثر کاربران خانگی دیگر از IE استفاده نمی کنند ، چه برسد به ActiveX. پوشه بارگیری شده برنامه های فایل شما ممکن است قبلاً خالی باشد ، اما در صورت نبودن ، محتویات آن را پاک کنید.

6. LiveKernelReports


مکان: C: \ Windows \ LiveKernelReports

پوشه LiveKernelReports دایرکتوری دیگری است که احتمالاً هنگام اسکن فایل های بزرگ در رایانه شما ظاهر می شود. این پوشه محل تخلیه پرونده ها است ، که گزارش های جاری اطلاعاتی هستند که ویندوز آنها را ذخیره می کند. اگر رایانه شما با مشکلی روبرو شد ، می توانید محتویات این فایل ها را تجزیه و تحلیل کنید تا عیب یابی مشکل شما آغاز شود.

بیشتر بخوانید:نحوه عیب یابی مشکلات ویندوز با استفاده از گزارشات نمایشگر رویداد

حذف هرگونه فایل عظیم با پسوند فایل DMP در این پوشه ایمن است. اما ، مانند مکانهای فوق ، توصیه می کنیم به جای حذف فایل خود ، از Disk Cleanup استفاده کنید.

هنگامی که ویندوز خراب می شود یا مشكلات عمده دیگری در رایانه دارید ، این فایلهای بارگیری را فوراً حذف نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از آنها می توانید از برنامه ای مانند WhoCrashed استفاده کنید.

7. پوشه Rempl

مکان: C: \ Program Files \ rempl

در حالی که پوشه Rempl بزرگ نیست ، ممکن است با دیدن آن در سیستم خود شگفت زده شوید. شامل چندین فایل کوچک است و حتی ممکن است متوجه چند فرآیند Task Manager وصل شده به آن شوید.

این پوشه به تحویل به روزرسانی ویندوز 10 متصل است. این شامل "بهبود قابلیت اطمینان" می شود تا به روز رسانی ویندوز 10 بدون مشکل انجام شود و مشکلات سازگاری برطرف شود.

بنابراین می توانید پوشه Rempl را حذف کنید؟ به نظر می رسد هیچ گونه عوارض جانبی از انجام این کار وجود ندارد. با این حال ، از آنجا که تنها چند مگابایت اشغال می کند و می تواند ارتقاء ویندوز را کمتر خسته کننده کند ، بهتر است آن را در اطراف نگه دارید.

این پوشه های ویندوز را می توان حذف کرد

نگاه کردن به اطراف کمی طول می کشد ، اما ویندوز فایل ها و پوشه های زیادی را که لازم نیست در خود نگه می دارد. به یاد داشته باشید که رایانه شما عملکرد بسیار خوبی در تمیز نگه داشتن خود دارد ، بنابراین مجبور نیستید وسواس محتویات این پوشه ها را حذف کنید مگر اینکه فضای دیسک شما واقعاً کم باشد.

اجرای ابزار Disk Cleanup یک یا دو بار در ماه باید به اندازه کافی برای جلوگیری از شکاف انجام شود. اگر هنوز نیاز به خالی کردن فضای زیادی دارید ، برخی نرم افزارهای غیر ضروری ویندوز را حذف نصب کنید.