در مطلب پیش رو با یکی از پردازش‌های پس‌زمینه در ویندوز با نام Desktop Window Manager (dwm.exe) آشنا می‌شویم.

 پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) چگونگی  نمایش پنجره‌ی برنامه‌ها را قبل از ظاهر شدن آن روی نمایشگر، شکل می‌دهد.  این پردازش به سیستم‌عامل ویندوز امکان اضافه‌ کردن افکت‌هایی مانند شفافیت  و تصاویر Thumbnail زنده در تسک‌بار می‌دهد. این پردازش یکی از بخش‌های  حیاتی در ویندوز است که شما نمی‌توانید اجرای آن را متوقف کنید.  

پردازش dwm.exe چیست؟

پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) در  حقیقت ابزاری برای شکل‌دهی و مدیریت پنجره‌ها محسوب می‌شود که رندر کردن  افکت‌های زیبای ویندوز؛ پنجره‌های شفاف، تصاویر Thumbnail زنده، Flip3D و  حتی پشتیبانی از مانیتورهای با وضوح بالا را بر عهده دارد.

پردازش dwm ویندوز

به‌جای  آنکه اپلیکیشن‌ها محتوای خود را به‌صورت مستقیم روی نمایشگر به‌تصویر  بکشند، در ابتدا تصویر مربوط به پنجره‌ی آن را در یک محل به‌خصوص در حافظه  ایجاد می‌کنند. ویندوز نیز ترکیبی از همه‌ی پنجره‌ها و نوع نمایش آن‌ها را  قبل از نمایش روی مانیتور، شکل می‌دهد. ویندوز محتویات هر پنجره را شکل و  نمایش می‌دهد؛ از این رو می‌تواند افکت‌هایی نظیر شفافیت و انیمیشن پنجره  را هنگام لایه‌سازی پنجره‌ها به آن‌ها اضافه کند.

آیا می‌توان پردازش dwm.exe را غیرفعال کرد؟

در حال حاضر امکان متوقف‌ کردن پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) وجود  ندارد؛ اما در ویندوز ویستا این پردازش توسط سرویسی کنترل می‌شد که  می‌توانستید با از کار انداختن آن، تمام افکت‌های تصویری را غیر فعال کنید.  با انتشار ویندوز ۷ این پردازش بیش از پیش به یک بخش جدایی‌ناپذیر ویندوز  بدل شد؛ بخشی که نقشی حیاتی در ایجاد رابط کاربری گرافیکی دارد. یکپارچگی  یادشده در ویندوز‌های ۸ و ۱۰ بیش از پیش عمیق‌تر شده است.

خبر خوب  این است که پردازش Desktop Window Manager در طول سال‌های اخیر بسیار بهبود  یافته و در مصرف منابع سخت‌افزاری کارآمدتر شده است؛ به همین جهت نیازی به  غیر فعال کردن آن ندارید.

در صورت استفاده‌ی بیش از حد dwm.exe از پردازنده و رم چه می‌توان کرد؟

میزان استفاده‌ی پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) از  منابع سخت‌افزاری باید بسیار کم و بهینه باشد. به‌عنوان مثال، در سیستمی  که ۶ برنامه‌ی در حال اجرا شامل مرورگر کروم با چندین تب باز، در آن وجود  دارد، پردازش Desktop Window Manager ویندوز کمتر از یک‌ درصد از پردازنده و  در حدود ۶۰ مگابایت از حافظه‌ی رم را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین  این پردازش مصرف بسیار پایینی دارد و به ندرت ممکن است که میزان مصرف آن از  این مقدار تجاوز کند و اگر چنین شود، به‌سرعت به حالت عادی خود  بازمی‌گردد.

پردازش dwm ویندوز

به‌هر حال اگر شما شاهد درگیر شدن بیش از حد پردازنده و حافظه‌ی رم توسط این پردازش بودید، می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید.

  • مطمئن  شوید که درایورهای سخت‌افزار سیستم شما به خصوص درایور کارت گرافیک یا  واحد پردازش گرافیکی به‌روز باشد؛ چرا که Desktop Window Manager برای کاهش  بار از روی پردازنده، میزان زیادی از آن را به واحد پردازش گرافیکی واگذار  می‌کند.
  • سیستم خود را برای وجود هرگونه بدافزار (Malware) بررسی  کنید؛ چرا که برخی از آنها در عملکرد Desktop Window Manager ایجاد مشکل  می‌کنند.

این دو روش شروع خوبی برای پیگیری علت افزایش استفاده‌ی dwm.exe از منابع سخت‌افزاری هستند.

آیا این پردازش می‌تواند یک ویروس باشد؟

پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) یکی  از اجزای رسمی ویندوز است. هرچند ممکن است یک ویروس، فایل اجرایی (exe)  خود را با این پردازش عوض کند و به جای این پردازش اجرا شود؛ اما احتمال  رخ‌ دادن چنین موردی بسیار پایین است. به‌هرحال اگر می‌خواهید از این جهت  مطمئن شوید، می‌توانید فایل اصلی پردازش dwm.exe را بررسی کنید؛ برای  این‌کار در Task Manager روی پردازش Desktop Window Manager راست کلیک و  گزینه‌ی «Open File Location» را انتخاب کنید. 

پردازش dwm ویندوز

اگر فایل مورد نظر در مسیر Windows\System32 باشد، می‌توانید تا حدود زیادی مطمئن باشید که با یک ویروس مواجه نیستید.

پردازش dwm ویندوز

اگر نیاز به آرامش خاطر بیشتری برای این موضوع دارید، همیشه می‌توانید با یک آنتی‌ویروس، سیستم خود را اسکن کنید.